Berisha: Konferenca për Kosovën që kërkon Rama, mbështetet nga Lavrovi. Ndërkombëtarët janë kundër saj

Berisha: Konferenca për Kosovën që kërkon Rama, mbështetet nga Lavrovi. Ndërkombëtarët janë kundër saj

14:49, 28/09/2023
A+ Aa A-

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka dhënë një deklaratë për media nga selia e PD. Kreu demokrat ka reaguar pas prononcimeve të kreut të qverisë Rama për një konferencë ndërkombëtare për Kosovën.

Berisha: Së dyti! Edi Rama nxori përsëri nga sirtarët, kërkesën për konferencë ndërkombëtare të paraqitur nga Beogradit dy vite më parë dhe të mbështetur fuqimisht nga Lavrov. Një konferencë ndërkombëtare për Kosovës ka qëllim vetëm të zhbëjë të gjitha ato që janë arritur dhe të shënojë një fillim nga e para për llogari të nacionalizmit serb.

Komuniteti ndërkombëtar ka treguar angazhim maksimal. Vetë kancelari Scholz, presidenti Macron, sekretari Blinken, janë angazhuar direkt. Vetë plani franko-gjerman është dorëzuar. Edi Rama në parashtresën e tij fajëson Kosovën për mos zbatimin e këtij plani, në një kohë kur kryeministri i Kosovës në Ohër ishte i gatshëm ta firmoste, kurse homologu i tij, serbomadhi Vuçiç deklaroi se, unë nuk e firmos kurrë atë.

Duke kërkuar konferencë ndërkombëtare, Edi Rama përsëri mendon se refuzimi i Serbisë i çdo opsioni tjetër përveç se, i një republike serbe të tipit të asaj të Bosnjes në Kosovës, do mund të shkohet drejt shpërbërjes së Kosovës dhe ndarjes  së saj mes Serbisë dhe Shqipërisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco