Washington Post: McGonigal u pagua nga Neza për të goditur kundërshtarët e Ramës

Washington Post: McGonigal u pagua nga Neza për të goditur kundërshtarët e Ramës

15:19, 22/09/2023
A+ Aa A-

Gazeta më e madhe amerikane, Washington Post, ka shkruar sërish për aferën McGonigal - Rama.

Në një artikull të fundit, WP, shkruan se ish agjenti i FBI, McGonigal u pagua nga Agron Neza për të goditur kundërshtarët politikë të Edi Ramës në Shqipëri.

Ish-shefi i kundërspiunazhit të FBI-së, McGonigal, do të pranojë fajësinë për komplotin e pagesave

Ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal, akuzohet se ka marrë 225 mijë dollarë nga një ish-punonjës i inteligjencës shqiptare, ndërsa ishte ende në FBI. Ai më parë u deklarua fajtor për ndihmën e një oligarku rus, Oleg Deripaska.

Charles F. McGonigal, një ish-agjent special i ngarkuar me divizionin e kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, qendër, mbërrin në gjykatën në Nju Jork më 15 gusht. (Seth Wenig/AP)

Ish-spiuni kryesor i FBI-së në Nju Jork, i cili muajin e kaluar u deklarua fajtor për komplot për  shkeljen e  sanksioneve  të SHBA-së dhe pastrimin e fondeve për një miliarder rus që ai dikur e kishte hetuar, do të pranojë fajin të premten pasi ka fshehur pagesa sekrete në para ndërsa mbikëqyrte raste shumë të ndjeshme.

Një seancë dëgjimore për Charles F. McGonigal, 55 vjeç, u caktua për në orën 14:00 të së premtes përpara gjykatëses së qarkut të SHBA Colleen Kollar-Kotelly në Uashington, sipas të dhënave të gjykatës, pas bisedimeve për pranimin e fajësisë me prokurorët federalë.

Kushtet e një marrëveshjeje nuk u zbuluan menjëherë dhe nuk janë përfundimtare derisa të pranohen nga një gjyqtar. McGonigal u përball me dy akuza federale për falsifikimin e të dhënave ose dokumenteve, të dënueshme deri në 20 vjet burg, dhe shtatë akuza për fshehje të fakteve materiale ose dhënie të deklaratave të rreme, secila mbart deri në pesë vjet burg. Ai mund të deklarohet fajtor për një nga akuzat më të lehta.

Avokati i McGonigal, Seth DuCharme dhe një zëdhënëse e zyrës së avokatit amerikan për Distriktin e Kolumbisë nuk iu përgjigjën kërkesave për koment përpara seancës.

Si agjent special i ngarkuar me divizionin e kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork nga viti 2016 deri në 2018, McGonigal mbikëqyri hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë Oleg Deripaska, një aleat i presidentit rus Vladimir Putin. McGonigal doli në pension nga FBI në shtator 2018. Ai u padit nga autoritetet federale në janar në dy raste të veçanta që tronditën komunitetin e kundërzbulimit të SHBA, duke ekspozuar cenueshmërinë ndaj korrupsionit të atyre që mbajnë sekretet e ndjeshme të qeverisë së vendit.

Marrëdhëniet e supozuara të paligjshme të McGonigal në Shqipëri –  miliarderi rus Deripaska – e kanë vënë FBI-në në pikëpyetje politike.

McGonigal u deklarua fajtor muajin e kaluar në Manhatan për marrjen e 17,500 dollarëve për punë të fshehtë për disa muaj në 2021 në emër të Deripaska për të ndihmuar në largimin e miliarderit nga lista e sanksioneve të SHBA-së dhe për të gërmuar papastërti mbi një oligark rival rus. Veterani 22-vjeçar i FBI-së pranoi se kishte marrë ato që ai dinte se ishin pagesa të paligjshme nga një bankë e Qipros e filtruar përmes një kompanie në New Jersey për të punuar si konsulent dhe hetues.

Deripaska u ndalua të bënte biznes me entitetet amerikane pas pushtimit të Krimesë nga Rusia , por McGonigal negocioi për 25,000 dollarë pagesa mujore që do të dërgoheshin në një llogari të kontrolluar nga Sergey Shestakov, një përkthyes për qeverinë amerikane, i cili ishte një ish-diplomat rus, sipas aktakuzës. McGonigal u deklarua fajtor për një nga katër akuzat kundër tij, një akuzë konspirative e dënueshme deri në pesë vjet burg. Shestakov është deklaruar i pafajshëm dhe do të përballet me gjyqin në qershor përpara gjykatëses së qarkut amerikan Jennifer H. Rearden në Manhattan.

Si agjent i FBI-së, McGonigal kishte hetuar Deripaskën, aktakuza e të cilit mbi akuzat për shkelje të sanksioneve u zbulua shtatorin e kaluar.

Një aktakuzë e dytë, e ngritur në Uashington, akuzoi McGonigal për fshehjen e pagesave prej 225,000 dollarësh që ai dyshohet se kishte marrë nga Personi A, i përshkruar në dokumentet e akuzës si një burrë i Nju Xhersit i punësuar dekada më parë nga një agjenci e inteligjencës shqiptare, dhe që The Post ka raportuar se është Agron Neza.  Akuzohet gjithashtu McGonigal se ka vepruar për të çuar përpara interesat e personit A që të paktën nga gushti 2017 dhe ka vazhduar pas daljes në pension të tij nga FBI, ndërkohë që nuk ka zbuluar marrëdhënien, si dhe një "marrëdhënie të vazhdueshme me kryeministrin e Shqipërisë", Edi Rama. .

Sipas aktakuzës, McGonigal mori 225,000 dollarë në para nga personi A në fund të vitit 2017.

Muaj më vonë, FBI me nxitjen e McGonigal hapi një hetim ndaj një lobisti amerikan për partinë kryesore politike opozitare të Ramës në Shqipëri, një hetim që përdorte personin A si burim informacioni, pretenduan prokurorët.

Në një udhëtim të veçantë në Austri në vitin 2017, McGonigal dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë intervistuan një politikan shqiptar të cilit McGonigal i ishte prezantuar nga Personi A, dhe i cili donte që dikush të hetonte një kërcënim me vdekje, të akuzuar në aktakuzë.

Padia e Uashingtonit, DC të Charles McGonigal

Një vit më pas, McGonigal dyshohet se i kërkoi ndërlidhësit të FBI-së me Kombet e Bashkuara të organizonte një takim me ambasadoren e atëhershme të SHBA, Nikki Haley , ose një zyrtar tjetër të lartë, si dhe një ish-ministër boshnjak të mbrojtjes dhe themelues të një kompanie farmaceutike boshnjake. . Aktakuza thoshte se takimi do të kishte përfituar nga personi A, dhe në atë kohë McGonigal sugjeroi që kompania farmaceutike t'i paguante gjysmë milioni dollarë një kompanie të regjistruar te Personi A për organizimin e takimit.

 

Një nga zyrtarët më të lartë të FBI-së që është akuzuar ndonjëherë për një krim, McGonigal udhëhoqi hetime të mëdha të inteligjencës, duke përfshirë publikimin e kabllogrameve të klasifikuara të Departamentit të Shtetit në vitin 2010 në WikiLeaks dhe kërkimin e një spiuni të dyshuar për Kinën brenda CIA-s. Ai kishte akses në një sasi të jashtëzakonshme informacioni të ndjeshëm, duke përfshirë hetimet e spiunëve të huaj ose shtetasve amerikanë të dyshuar se punonin në emër të qeverive të huaja, dhe të huajve që FBI dhe CIA po rekrutonin për të spiunuar për Shtetet e Bashkuara.

 

Në seancën e tij për pranimin e fajësisë në Nju Jork, McGonigal tha: “ E kuptova se çfarë rezultuan veprimet e mia dhe jam thellësisht i penduar për këtë” Duke u përballur me dënimin  më 14 dhjetor, ai shtoi  se: “Unë paraqitem para jush në këtë gjykatë për të marrë përgjegjësinë e plotë pasi veprimet e mia nuk synonin kurrë të lëndonin Shtetet e Bashkuara, FBI-në, familjen dhe miqtë e mi”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco