Lajmi i fundit

LIVE/ Kuvendi Kombëtar i PD, merr fjalën Kryetari i PD Sali Berisha

Head of Democrat National Council Paloka shows the 4200 forms signed for the National Assembly

Head of Democrat National Council Paloka shows the 4200 forms signed for the National Assembly

10:52, 12/11/2021
A+ Aa A-

Chairman of the Democratic Party National Council Edi Paloka invited media reporters in his office today to show them the forms signed by National Assembly delegates for the convocation of an extraordinary session on December 11. The delegates responded to former chairman Sali Berisha’s call to petition for the convocation of the Assembly after Chairman Lulzim Basha ignored previous calls from the party base.

Paloka told reporters the verification of the signatures will be made by the Commission of Mandates on the day of the convocation of the National Assembly.

“I’d like to ask you one thing, not to publish any personal data. I confirm we have 4200 forms signed by the delegates. The delegates of the Democratic Party National Assembly are defined in the Statute, they go from the chairpersons of the section groups, MPs, to the Chairman”, Paloka said.

“This is an extraordinary Assembly, the Statute procedures provide that Assemble assembles normally. Everyone must obey the will of the majority, including myself that did not sign for the convocation of the Assembly”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Demokrati12/11/2021 15:02

Basha dhe çeta e tij e qelbësirave iku dhe na e mori të keqen përfundimisht! Listat dhe formularët me emrat e firmëtarëve demokratë të dërgohen tek Gaz Bythëqiri, dashnori i Olti Currit, dhe ky t'ia dërgojë patronazhistëve të Ramës dhe Veliajt, dhe ata fashistë të fillojnë gjuetinë e shtrigave kudo ku ata punojnë, jetojnë apo kanë biznese, me të cilat ushqehen. Pastaj t'iu bëjnë presione dhe shtantazhe që të mos shkojnë dhe të votojnë në Kuvendin Kombëtar për rrëzimin e Lulit të Ramës dhe gridareve, të gazuarve, salijanjëve dhe të gjithë qëlbësirave të tjera. Ato formularë do të ruhen në kasafortë, në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar të PD deri në ditën kur fillon punimet Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike. Atë ditë le të verfikohen, të kontrollohen, të shqyrtohen një për një, përpara se sa të nisë punimet Asambleja e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike për rivendosjen e demokracisë dhe konservatorizmit në Shqipëri. Prandaj mos bini pre e presioneve, shantazheve dhe manipulimeve të Lulzim Bashës të Sorosit dhe narko-bandës mafioze të Edvin Ramës!

Shto koment

Denonco