PD considers the investigative commission for Kosovo Liberation Army an act of national treason

PD considers the investigative commission for Kosovo Liberation Army an act of national treason

14:14, 26/11/2020
A+ Aa A-

The deputy chairman of the Democratic Party (PD) Edi Paloka has condemned as an “act of national treason” the creation of a parliamentary investigative commission by the Socialist majority. Paloka wrote it is backstabbing the Kosovo Liberation Army (UÇK) leaders who are facing charges of war crimes in The Hague.

“This is not only a last service to Slobodan Milosevic’s spokesman (Aleksandar Vucic), it is an act of national treason and backstabbing the UÇK leaders in The Hague”, Paloka wrote on his Facebook page.

“(Socialist parliamentary group head) Balla said the commission’s aim is to prove that UÇK has not committed the crimes it is accused of. What does it mean? Who is having doubts in Albania to make the parliament investigate? What’s the message sent to the world if the parliament of Albania thinks there is a need to investigate UÇK actions?”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Fiku bashkis26/11/2020 16:10

Lumi i qelbit antishqiptar i kopilave te bllokut te kuq vazhdon fuqishem qe me ardhjen ne pushtet te rivdeksit Edveroviç Ramiçit, ose vellait te Vuçiç pederastit. Asgje e re nga partia qelbesire e 1941 themeluar prej serbeve Miladin dhe Dushan!

Emigranti26/11/2020 14:26

Se mos harron Taulant çorape kuqi nga librazhdi dhe nuk ben pjes te komisjonit Kujtim gjuzin se ai esht kopjua e Dik martit, hajde qelbesira hajde me ne fund e nenshkruan aktin me te turpshem tradhetar, sekam iden çpresin me shum shqiptaret nga sekti i rilindjes, çohuni popull tamam si ajo bisha e plagosur dhe merni fatet tuaja ne dor se ky lloj sekti ju ka plagosur rend dhe dal ngadal po kerkoj vdekjen tuaj, si nuk e kuptoni qe ata skan te ngopur me pushtet dhe siç e kan nisur dota marin me dhun edhe mandatin e trete, dhe pastaj ai dote jet fundi yn si shqiperi

Shto koment

Denonco