Lajmi i fundit

Çim Peka Live/ Kurti vs Vuçiç, kush triumfoi?

Haradinaj tregon bisedën me Bolton dhe telefonatën në mëngjes me Thaçin

Haradinaj tregon bisedën me Bolton dhe telefonatën në mëngjes me Thaçin

21:33, 13/07/2020
A+ Aa A-

Ish-kryeministri kosovar, Ramush Haradinaj tha pĂ«r Çim Peka LIVE se çështja e ndarjes sĂ« KosovĂ«s Ă«shtĂ« mbyllur, pasi askush nuk ishte i zoti tĂ« siguronte ndarjen. NĂ« intervistĂ«, Haradinaj komentoi edhe bisedĂ«n qĂ« ka pasur me John Bolton, ish-kĂ«shilltarin pĂ«r sigurinĂ« e presidentit amerikan, Donald Trump.

Në media është komentuar se biseda ka qenë e tensionuar, por Haradinaj tha se Bolton e ka dëgjuar me vëmendje.

“UnĂ« kam mjaft miq nĂ«pĂ«r kryeqendra, me tĂ« cilĂ«t kemi folur hapur pĂ«r kĂ«tĂ« temĂ«. KundĂ«rshtimi pĂ«r ndarjen ka qenĂ« real dhe mjaft serioz. Argumentet me tĂ« cilĂ«t jam prezantuar, qoftĂ« nĂ« bisedĂ«n me John Bolton.

John Bolton është njeri që dëgjon të tjerët. Ndarja nuk ka buruar prej Uashingtonit, por vjen nga rajoni ynë. Unë kam pasur një bisedë shumë përmbajtësore, me të cilën jemi ndarë me respekt të ndërsjellë. Pra zotit Bolton i është propozuar ky projekt, por ishte i kujdesshëm për të dëgjuar çdo argument.

MĂ« ka bĂ«rĂ« pĂ«rshtypje se ishte i kujdesshĂ«m dhe i respektueshĂ«m dhe mĂ« ka dhĂ«nĂ« kohĂ«n pĂ«r tĂ« paraqitur argumentet e mia. Ideja e ndarjes ka bĂ«rĂ« shumĂ« dĂ«me, na ka shkaktuar shumĂ« humbje. Por edhe ideja e aktakuzĂ«s i bĂ«n dĂ«m KosovĂ«s,” tha Haradinaj.

Ai tha se ka pasur disa biseda me presidentin Hashim Thaçi, përfshi një telefonatë në mëngjes sot, përpara se ai të futej për intervistim.

“Kam pasur njĂ« telefonatĂ« sot nĂ« mĂ«ngjes me Thaçin para intervistĂ«s. Presidenti i KosovĂ«s dhe Kosova e kanĂ« respektuar ligjin dhe nuk i kanĂ« ikur drejtĂ«sisĂ«. Ky Ă«shtĂ« njĂ« intervistim, ai kthehet pas intervistimit. Edhe nĂ«se konfirmohet aktakuza, kjo nuk do tĂ« thotĂ« se prezumon fajĂ«sinĂ«,” tha Haradinaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco