Haradinaj: Veprova drejt me dorëheqjen, nuk do të rigjykohem më

Haradinaj: Veprova drejt me dorëheqjen, nuk do të rigjykohem më

21:06, 13/07/2020

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj deklaroi pĂ«r Çim Peka LIVE se ka vepruar drejt kur dha dorĂ«heqjen si kryeministĂ«r dhe shkoi si qytetar nĂ« HagĂ«.

“Bindja ime Ă«shtĂ« se kam vepruar drejt kur kam dhĂ«nĂ« dorĂ«heqje. UnĂ« nuk kam dashur tĂ« dĂ«rgoj sovranin pĂ«rpara hetuesve,” tha Haradinaj.

“DĂ«shira ime Ă«shtĂ« me u bĂ« thirrje shqiptarĂ«ve kudo qĂ« janĂ«: ne tĂ« gjithĂ« i kemi tĂ« metat tona, por nĂ«se flasim pĂ«r luftĂ«n deri nĂ« qershor, Ă«shtĂ« e padrejtĂ« qĂ« shqiptarĂ«t me kalu nĂ«pĂ«r pesĂ« filtra dhe SerbisĂ« i Ă«shtĂ« besuar me gjyku krimet nĂ« Serbi,” tha Haradinaj.

Po përse klasa politike e Kosovës nuk ishte e aftë që të kontrollohej ose të vetëpastrohej

“ÇfarĂ« ju pengoi tĂ« vetĂ«hetoheshit,” pyeti gazetari Peka.

“Nuk qĂ«ndron ky konstatim. Ne deri nĂ« vitin 2008 jemi udhĂ«hequr nga OKB. Nuk kemi pasur institucione nĂ« kompetencĂ«n tonĂ«. nga 2008 deri nĂ« 2018 ne kemi pasur mision pĂ«r rend dhe ligj EULEX-in. VetĂ«m nĂ« dy vjet jemi tĂ« pavarur. Nuk na Ă«shtĂ« dhĂ«nĂ« hapĂ«sirĂ« pĂ«r tĂ« hetuar. UnĂ« dua tĂ« pyes se pĂ«rse nuk u hetua UÇK pĂ«r kaq kohĂ« sa tĂ« huajt kishin pĂ«rgjegjĂ«si? Kosova nuk i ka ikur drejtĂ«sisĂ«. Ajo qĂ« them unĂ« Ă«shtĂ« se kemi njĂ«farĂ« lodhje me kĂ«to procese tĂ« vazhdueshme,” tha Haradinaj.

Sipas tij, çështja e tij nuk mund të rigjykohet më.

“Nga marsi 1998 deri nĂ« kohĂ«n kur ka ndĂ«rhyrĂ« NATO, unĂ« kam qĂ«ndruar pĂ«rballĂ« regjimit tĂ« Millosheviçit. UnĂ« nuk do jem pjesĂ« e proceseve gjyqĂ«sore pasi nuk ka mbetur gjĂ« pa gjykuar. Kjo e fundit ishte njĂ« ftesĂ« si i dyshuar qĂ« ka dijeni pĂ«r zhvillimet gjatĂ« luftĂ«s.

Instanca ku jam gjykuar Ă«shtĂ« njĂ« instancĂ« mĂ« e lartĂ«, Ă«shtĂ« njĂ« gjykatĂ« ndĂ«rkombĂ«tare. Askush nuk mund tĂ« kalojĂ« mbi tĂ«. UnĂ« kam kaluar nĂ«pĂ«r filtrin e OKB dhe ato çështje nuk rigjykohen,” tha Haradinaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco