Tërmeti i madh/ Instituti gjerman: Ja nga sa rrezikohet Shqipëria

Tërmeti i madh/ Instituti gjerman: Ja nga sa rrezikohet Shqipëria

09:46, 22/09/2019
A+ Aa A-

Lajmi i tërmeteve që vazhduan edhe pas mesnatës në Shqipëri është pasqyruar nga mijëra media në botë.

Mediat gjermane shkruajnë se janë mbi 100 të plagosur dhe qindra godina të dëmtuara.

Por sa herë që ka lëkundje të tilla, jo rrallë disa ekspertë flasin për ‘Të madhin’, tërmetin apokaliptik që rrezikon çdo zonë aktive nga pikëpamja sizmiologjike.

Një alarm i dhënë së fundmi nga një sizmiolog grek u bë argument dhe në politikën shqiptare. Parashikimi i tërmeteve duket një shkencë e pamundur, por lëvizjet e shpeshta janë një parapritë për më të keqen.

Por sa rrezikohet Shqipëria?

ZDF ka publikuar deklaratën e një eksperteje nga Instituti i Gjeoshkencave dhe Burimeve Natyrore në Gjermani.

‘Mesdheu është një nga rajonet më aktive për tërmetet në Evropë. Atje, pllaka kontinentale afrikane dhe euroaziatike lëvizin drejt njëra-tjetrës, duke shkaktuar tensione që shkarkohen pa masë përmes tërmeteve,’ tha ajo.

‘Për më tepër janë edhe të ashtuquajturat mikropllaka që lëvizin në Adriatik’.

‘Sidoqoftë, edhe tërmete si ato të shtunës nuk janë të zakonshëm në Shqipëri, e cila ndodhet në brigjet e Adriatikut,’ tha ekspertja.

‘Kohët e fundit pati tërmete të ngjashme të fuqishme më 1 qershor në Korçë, në juglindje të vendit. Aty pati një tërmet me madhësi 5.2 ballë. Edhe atëherë u shënuan dëme të konsiderueshme’.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco