Former IM Tahiri sentenced with 5 years in prison, will serve 3.4 years of probation service

Former IM Tahiri sentenced with 5 years in prison, will serve 3.4 years of probation service

21:56, 19/09/2019

Former Interior Minister Saimir Tahiri has been found guilty by the Court for Serious Crimes. He was sentenced with five years in prison for abuse of office.

But, the court said Tahiri will serve only 3.4 years on probation service due to the abbreviated trial.

The prosecution requested 12 years of prison, accusing the former minister of international drug trafficking, participation in a structured criminal organization, and criminal activity under a structured criminal organization.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Pa emer19/09/2019 22:51

Drejtesia qe denoi me vdekje per lidhje te korentit elektrik ne Sahatin e shtepise. Po te kishte vrare njeri ,do e denonin 25 vjet burg qe shkurtohet ne18 po qe do ta kryeje ne shtepi me sherbim prove.Mund te shkoje pernate ne kazino dhe tallava. Nje pyetje per gjykaten,po skafit a ka te drejte ti mshoje

t19/09/2019 22:32

Dhe apeli do ta nxjerri fare te pafajshem. Urrah,per vetingun e ref.ne drejtesi

Shto koment

Denonco