Reagim i fuqishëm i Haradinajt për Trepçën: BE ka humbur rrugën, nuk do ta lejojmë ndarjen e Kosovës!

Reagim i fuqishëm i Haradinajt për Trepçën: BE ka humbur rrugën, nuk do ta lejojmë ndarjen e Kosovës!

13:02, 05/02/2019
A+ Aa A-

Një reagim i fuqishëm ka ardhur nga kryeministri kosovar Ramush Haradinaj para pak minutash lidhur me qendrimin e BE-së për Statusin e Trepçës:

"Reagimi i BE-së kundër miratimit të Statutit të Trepçës nga Kuvendi i Republikës së Kosovës është dëshmi se BE-së i ka humbur rruga në oborr - ka deklaruar shprehimisht Haradinaj. - Deklarata e zëdhënësës së Komisionit Europian, Maja Kocijancic, dhënë mediave serbe, se Trepça duhet të jetë pjesë e Dialogut është qëndrim i paprecedent, i papranueshëm dhe, si i tillë cenon sovranitetin e shtetit të Kosovës.

Trepça nuk është çështje e hapur mes Kosovës dhe Serbisë dhe në asnjë moment populli i Kosovës dhe institucionet e saj nuk do të lejojnë krijimin e temave false që kanë qartazi qëllim ndarjen e Kosovës." ka përfunduar qendrimin e tij të prerë e të vendosur, Haradinaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t05/02/2019 13:13

mbahu fort edhe pak ramush,se mbas 16 shkurtit nuk do e kesh me homolog ramzesin

Shto koment

Denonco