Vendimi historik i GJK për të shmangur vdekjen e pluralizmit

Vendimi historik i GJK për të shmangur vdekjen e pluralizmit

Nga Kastriot Islami - 23/06/2021

1. Unë në gjykimet e mia 30-vjeçare gjithnjë kam ruajtur marrëdhëniet serioze, logjike dhe morale vetëm me të VËRTETËN, sepse ky është një nga mësimet që kam marrë nga kërkimi shkencor, por edhe nga angazhimi serioz politik.

Asgjë tjetër nuk më intereson, madje gjithnjë kam deklaruar pa frikë e bindje të plotë se në marrëdhëniet me të VËRTETËN që udhëheqin analizat e qëndrimet e mia, nuk ndikohem as nga presionet e kujtdo qofshin që veçse më nxisin të angazhohem më fuqimisht, as nga paratë e pista e të pandershme të korrupsionit e krimit që më krijojnë neveri...dhe as nuk shpërqendrohem nga marifetet e mashtrimet e kujtdo qoftë, sado te ngatërruara te jene ato sepse udhëhiqem nga e VËRTETA, pavarësisht se jam koshient jo vetëm për efikasitetin e kësaj marrëdhënie por edhe pasojat e saj...

Prandaj të gjithë analizën time të mëposhtme për vendimmarrjen e sotëm, të GJK do ta vendosja në këtë “kornizë”...Mund të them përmbledhtas se vendimi i sotëm i GJK është një vendi ndoshta shumë i vështirë, por historik në sensin e shmangies së vdekjes së pluralizmit në Shqipëri.

2. E VËRTETA mbi zgjedhjet e 30 qershorit 2019, sipas përkufizimit tim për të VËRTETËN, por edhe të shumë njerëzve me mend e te ndershëm në këtë vend që unë kam konsultuar qëndron mbi këto themele:

 3. Baza kushtetuese e ligjore e zgjedhjeve vendore të 2019 u ndryshua në rrethanat e mungesës së GJK. Vetëm kjo do te mjaftonte që një GJK profesionale, e pavarur politikisht dhe që nuk pranon asnjë presion nga brenda apo nga jashtë merrte një vendim në favor të ruajtjes së pluralizmit e të shtetit ligjor, pra ti anulonte këto zgjedhje... Përsëris vetëm ky fakt...dhe asgjë tjetër do të mjaftonte për të marrë këtë vendim historik...

4. Dekretet e Presidentit mund të gjykohen vetëm nga GJK dhe askush tjetër, qoftë edhe aposteriori...Prandaj mund të thuhet se vetëm ky fakt, do të ishte i mjaftueshëm për të anuluar cdo vendim tjetër që ka tjetërsuar dekretet e Presidentit, pra për të anuluar zgjedhjet vendore e 30 qershorit... Sepse askush tjetër përveç GJK nuk mund të gjykojë e ndryshojë dekretet e presidentit... Vendimi i KQZ apo kujtdo tjetër për dekretet e Presidentit janë në konflikt të hapur me Kushtetutën; për rrjedhojë nisur nga ky aspekt zgjedhjet e 30 qershorit 2019 janë ilegjitime.

Do të mund të shkoja edhe më larg, edhe prezenca e misionit vëzhgues të OSBE/ODHIR ka qenë ilegale, sepse askush nuk mund të futet në Shqipëri pa dekret të Presidentit.. Kjo është shumë e rënde sepse mund të konsiderohet cenim i sovranitetin të vendit. Vetëm një vendim i drejtë, profesional e i pavarur i GJK për dekretet e Presidentit që do të çonin detyrimisht në anulimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit do të rivendoste në vend këtë deformim historik.

Madje, për të qenë të sinqertë një vendim i tillë, qoftë edhe aposteriori, do ti ruante të paktën faqen Shqipërisë,  e demokracisë shqiptare, sepse vetëm ky element do të mjaftonte që BE të mos hapte negociatat...

5. Zgjedhjet vendore të 2019 ishin moniste, në konkurrim, për rrjedhojë edhe në rezultat... Morën pjesë në zgjedhjet vendore të 2019 vetëm Edi Rama me kukullat e tij kandidate dhe kandidatët e opozitës fasadë të paguar nga Edi Rama. Nga 61 bashkitë, dihet që në gjysmën e tyre zgjedhjet u zhvilluan me vetëm 1 kandidat të Edi Ramës, kurse në gjysmën tjetër ishin kandidati-kukull i Edi Ramës dhe kandidatët e opozitës së paguar e fasadë.

Rezultati ishte rrjedhojë evidente: fitoi monizmi. Edi Rama zaptoi të 61 bashkitë e vendit pra 100 përqind të tyre. Kjo nuk ka ndodhur në asnjë vend tjetër demokratik në botë dhe asnjëherë tjetër më parë në historinë e pluralizmit global. Vetëm ky fakt do të mjaftonte që GJK të anulonte zgjedhje vendore moniste të 2019, duke anuluar kështu rivendosjen e monizmit në Shqipëri.

6. Dhe e fundit, por shumë e rëndësishme, ky pushtet vendor monist është ilegjitim edhe për faktin se në votimet e 2019 nuk morën pjesë mbi 88-90 përqind e zgjedhësve... Kjo është e VËRTETA dhe kjo është shumë e rëndë dhe do të konsiderohej më e rëndë nëse GJK nuk do ti anulonte këto zgjedhje...

7. Përfundimi është i qartë: GJK duhet sot të marrë një vendim historik për të mbrojtur PLURALIZMIN në SHQIPERI.. Kjo është ajo që duhet mbrojtur.. Këtë të VËRTETË e dinë të gjithë;  shpresoj që GJK të mos e shikojë këtë të VËRTETË...asnjë justifikim nuk do të qëndrojë as sot as në të ardhmen...

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Benca27/06/2021 14:25

O krasasai to... ben mire qe shkruan se sa me shkruan aq me shume zbulohesh. Na tregove qe je mik i gramoz rucit nga salaria kurse ti je nga Krasi i Tepelenes. Na tregove qe je i mjate ndryshe nga cfare hiqesah ne shkrimet e tua, pra je nje spiun i Ramen dhe Gramozit qe te kane paguar te shruash ne faen e syri net. Ka edhe nje mundesi tjeter, qe duke kerkuar do ta zbuloj me vone. Ti ke shume mundesi jesh nen fustanin e Endri Fuges apo Erjon Veliajt dhe duke ;uajtur kete loje sikur je nga Krasai i Tepelenes godtet Gramoz Rucin, te cilin edhe Rama e urren por deritani e ka perdorur. Meqe zbulove qe e ke mik Gramozin duhet ta pyesesh nese e merr dot vizen amerikane ne ambasaden e SHBA, pyete meqe e ke mik dhe do te marresh pergjigjen e sakte. Sepse nje komunist si ti hiqesh sikur gjoja je proamerikan por ne fakt ti je nje enverisht po ashtu si gramozi dhe edvinin kristaq rama (nipi i spiro kolekes). Genje edhe per pak kohe sa te zbuloj plotesisht dhe tju tregoj te gjitheve se kush je ne realitet. Dhe se fundi, nje pyetje dhe nje koment. Pyetja eshte: perse nuk shkruan me emrin tende te vertete por vendos emrin e fshatit te rigjines. Sepse nese je krenar nga Krasi duhet te kesh guximin te thuash emerin e mbiemrin tende real. Ta them une perse nuk e shkruan emrin. e mbiemrin e vertete; sepse ti je ai budallai i Krasit dhe sapo ta vendosesh te gjithe do te thone 'mos u merrni me budallain e Krasit" i cili me pseudonim donte te na mbushte mendjen se eshte i mencur... Ti je nje budalla, komunist i paqndreqshem, mik i ngushte i gramozit qe sta mbna bytha te thuash edhe nje fajle kunder tij. Dhe ti je nje servil i felliqur i Edi Rames qe i lepin bythen tre here ne dite. Vazhdo te sjrkuash se vetem keshtu te del boja o vemje si budallai i Krasit. Shume shpjet komentet tua do te behen parulla dhe do te varen ne Kras qe te gjiteh bashkefahstaret ta kuptojne qe jo vetem se ti je ai budallai qe ata e njohin shume mire, por edhe te kuptojne se cfare bene budallai i fshatit te tyre per tu hequr si i mencur. Kije mire parasysh se as miqesia me gramoz non graten nuk ne ndhimon qe nga budalla te behesh i mencur.. As bytheleprirja e Rames nuk te shpeton nga diagonza si budallai i fshatit. Por tani me emer te vrtete apo me psudonim te gjithe ne faene. syri net po e mesoj se krasasi tp eshte nje budalla i njohur nga Krasi i Tepelenes, nje budalla mik i Gramozit non grata dhe nje budalla bythelepires i Edvin Rames qe perdor masken krasasi tp per tu hequr si i mencur ...! Kjo e fundit tregon se eshte jo vetem budalla dhe i cmendur me kartele!/ Per kete te fundit ndjej keqeardhje dhe sapo te zbulohet emri i vertete do te ndihmoj te vizitohesh e te marresh ilace...

krasasi tp26/06/2021 12:52

Benca, ty të quajnë Benca, apo Bënça?.Kushdo qofsh, mbart një emërtim të nderuar. Benci
është një markë makine nga më të vlerësuarat ,ndaj nuk i bëhet reklamë. Nëse je nga fshati Bënçë i Tepelenës edhe ky fshat është një fshat i nderuar. Të paktën mos u hiq sikur unë fshihem pas një 'llagapi' të shpifur ndërsa ti poston komentet ndryshe nga unë.Nëse je nga fshati Bënçë , ti kufizohesh me fshatin Salari ,vëndëlindja e Z.Garamoz Ruçi.Ndoshta kur Gramozi kthehej nga studimet , bashkë me ty, mund të keni kullotur bashkë blegtorinë. Unë njoh Z.Gramoz Ruçi dhe sigurisht që edhe ai më njef. Për etikë, nuk më takon mua , as ta shaj,as ta përgojoj as ta paragjykoj për sa kohë nuk është shpallur non grata nga Departamenti i Shtetit dhe as nuk është penalizuar nga Ligji i Dekriminalizimit, të paktën deri më sot. Por qëndrimi im politik është i shprehur qartë me kohë. Me emër dhe mbiemër ,në struktura partiake. Konfidencialisht në 1994 i jam shprehur një shoku që" "këta janë bashkë s'ka pluralizëm". Domosdo që G.R gjithë të tjerët në të "majtë" dhe idhujt e tu në të "djathtë"nuk kishin si t'ma falnin këtë "lajthitje". Kush i lexon këto komente dhe i gjykon si ti, sa hërë që do kaloj në Kras të Tepelenës, do kujtohet se në këtë fshat ka një budall. Dhe kur vazhdimi i rrugës do ta çoj në Bënçë, do mendoi se nga ky fshat ka një burrë të mënçëm. E kuptove pse unë i postoj komentet me 'llagap të shpifur"?. Kam frikë se shoqët e tu në Kras mund të më zënë me 'gurë. Sepse edhe në Kras si kudo, ka burra të zgjuar.

Benca25/06/2021 16:17

O krasasi tp, o vemje komuniste qe e nxorre perseri koken nga brekushet e edvinit pinjoll i byrose politike. Ti i shperfilluar nga profesori nuk di se cfare te besh dhe merr porosi nga edvini dhe banda e tij por edhe nga gramozi per te sulmuar profesorin por ai duket ste pjerrdh fare.. as merret fare me nje vemje qe edhe bythen e ke fshire me guret e krasit apo me gjethe fiku prandaj te kruhet aq sa te djeg. Une nuk jam avokat i profesorit sepse ai duke qene shume lart nuk ka nevoje per mua dhe per me teper ti dhe edivini, perfshir edhe gramozin i duken miza kali te rrituar ne bythen e kalit enver dhe tani ju ka mbuluar bajga edvin.. Ha mut me kaush akullore se tani se duket qe nuk ke as guximin te dalesh me emerin tend te vertete por fshihesh si prostitute pas fustanit te gramozit apo si pederast ne brekueshet me era shurre te edvinit...

Skrapari25/06/2021 10:46

Krasas e ke menderosur me kete koment.

MANI,USA.25/06/2021 08:28

HEU, VENDIMI HISTORIK I GJK PËR TË SHMANGUR VDEKJEN E PLURALIZMIT!
EU, PENDIMI HITORIK I GJK PËR TË SHTANGUR PREKJEN TERË PLURALIZMIT!!
DY KORIFEJTË MË TË MËDHENJ DHE IDEATORË DHE REALIZATORË TË PAVARË-
SISË MBARË SHQIPTARE 1912. HASAN PRISHTINA EDHE ISMAIL QEMALI.
KËTA DY ISHIN PARLAMENTARË NË PARLAMENTIN TURK NË STAMPOLL; HASAN
PRISHTINA KËRKOI NGA ISMAIL QEMALI;TI OFROJË BASHKËPUNIM PËR PAVARËSI
TË MBARË SHQIPTARISË; ISMAIL QEMALI HEZITOJË TI BASHKOJË VEPRIMTARINË
PËR PAVARËSINË MBARË SHQIPTARE; NDËRSA Z. HASAN PRISHTINA I REVOLTUAR
IA LLAPANGJESHI NJË SHUPLAKË, NDËRSA Z, ISMAIL QEMALI JU FALNDRUAR PËR
ATË SHUPLAKË TË RIGJIMIT TË NDJENJAVE MBARË SHQIPTARE! EDHE Z.HASAN PRI-
SHTINA I KËRKOI FALJE PËR ATË LAPSUZ NGA NERVOZIMI; DHE O,TË DYTË FILLUAN
VEPRIMTARINË PËR PËRGADITJEN E SHPALLJES SË PAVARSISË; HASAN PRISHTINA
MORI ANGAZHIMIN PËR TERITORET JASHTA SHQIPËRISË;SI KOSOVË, MAQEDONI E
MBARË TROJE JASHTA KUFIRIT; NDËRSA Z, ISMAIL QEMALI QË MORI PËRGJEGJËSI
PËR TERË SHQIPËRINË; POR, PASI NUK SHKONIN PUNËT SI DUHEJ DHE,SIPAS ASAJ
MARRËVESHJES VETË HASAN PRISHTINA ARRITI NË SHQIPËRI PËR KONSULTIME O
PËR ARRITJEN E PAVARËSIË ME PLAN E PROGRAM EDHE ME LUFTË; DHE, KUR NË
PARLAMENDIN SHQIPTARË,VËREJTI CA DEVIJIME DHE LUHATJE TË LUFTËS O,PËR
LIRI E PAVARËSI MBARË SHQIPTARE; DHE, Z. HASAN PRISHTINA KUR DOLI NË BINË
PËR TË FOLUR NGA MLLEFI DHE NERVOZA,AI FILLOJË TË QAJË ME LOT E ZË! A KUR
E PYETËN: PSE PO QAN O Z, HASAN PRISHTINA?! ËËËH, VËLLËZËR SHQIPTARË, OH,
UNË PO VËREJ SE CA PARLAMENTARË O VEPRIMTARË SHQIPTARË,PSE TERHIQËN
NGA BETIMI PËR LUFTËN ÇLIRIMTARE DHE RIBASHKIMIN MBARË SHQIPATRË; A, UNË
RRJEDHË NGA NJË FAMILJE BESNIKE, FISNIKE,NGA FSHATI POLAC-DRENICË-KOSOVË
QË PO-JA DUHEJ TË MBETEJ PO, SI DHE, JOJ-JA DUHEJ MBETEEJ JO; DHE, PËR BESË
MBARË SHQIPTARE,DUHEJ SAKRIFIKUAR EDHE JETËN A, NUK BENË TË TRADHTOHËN
MBARË TROJET E SHQIPTRARISË; HEEEJ, MBARË TROJET E KOMBIT SHQIPTARISË!!"
TË FALA NGA MANI,USA.

krasasi tp23/06/2021 21:29

Z.Islami, Ju jeni në politikë i dështuar. Ju e tundni dhe e shtrydhni Kushtetutën si shumë të tjerë,për të nxjer pak justifikim për revolucionin permanent që po pregatisin forca të errta,antidemokratike, antishqiptare dhe kundër integrimit në BE. Në rastin më të mirë, Ju dhe ata rreth jush, nuk ju leverdis integrimi në BE i Shqipërisë. Ndërsa në vitin 1945 kur i kishim kryer detyrat, Rusvelti-Curcilli dhe Stalini na shtyjti tutje për në thejqafje, sot E.Rama është mesa duket nxënës i Presidentit Uillson, Presidentit Bajden, kokëulur ndaj D.SH dhe nxënës i arkitektëve të BE. Ndaj disa të VERTETA të tjera Ai i shikon para Jush dhe nuk shtrydh mënd,as pyet për parimet, as për moralin, as për etikën,as i hyn në punë 'llogjika' shkencore ngaqë është piktor dhe jo fizikant. Por ndoshta Z.Rama e avantazhon shtatgjatësia. Shikon mbi turmën. Ju thoni , dhe unë nuk po e vë në dyshim qe jeni i pa korruptuar.Ja edhe një e VERTETE tjetër. Kush përzihet në krunde ,përfundon në ushqim për derra.

Shto koment

Denonco