Qeveria e jahteve

Qeveria e jahteve

Nga Jorida Tabaku - 15/04/2020

Mbrëmjen e djeshme bëra publik një projektvendim të qeverisë për të përjashtuar nga TVSH importuesit e jahteve. Projektvendimi u dërgua në Kuvendin e Shqipërisë në datën 10 prill 2020. Çdo shqiptar ka ende mundësinë ta shohë të zezë mbi të bardhë vendimin që i përjashton importuesit e jahteve nga TVSH por jo sipërmarrjet që vuajnë sot krizën e pandemisë.

Mirëpo, si fajtorë dhe të kapur në flagrancë mazhoranca nxitoi të përgënjeshtronte dhe të mohonte faktet. Kështu sajoi jo një alibi por dy të tilla që ishin dhe janë në kundërshti me njëra-tjetrën. Ministrja e Financës dhe Ekonomisë, u shpreh se vendimi për Jahtet është marrë përpara 3 muajsh dhe jo sot si dhe shtoi se nëse lehtësohen politikat fiskale për jahtet pas x vitesh do të prodhojnë të mira. Ndërkohë që ministri i Turizmit, u shpreh se ky përjashtim nga TVSH-ja për jahtet bëhet për të hapur ekonominë dhe për t’i dhënë frymëmarrje turizmit si dhe për të kaluar krizën duke qenë një stratrgji e mirë menduar e qeverisë.

Ministrja Denaj e cila hiqet si e painformuar ose e keqinformuar sepse në faqen e kuvendit tregohet qartë data e depozitimit 10 Prill dhe në relacion thuhet se ky projektligj nuk është “parashikuar në programin analitik të projektakteve që do të paraqiten për shqyrtim në Këshillin e Ministrave gjatë vitit 2020”.

Ndërsa ministri Klosi nga ana e tij i shpalos sipërmarrësve të turizmit që do të goditen më fortë nga kriza e coronavirus, cinizmin e hapjes së ekonomisë. Duke na kujtuar jo pak cinizmin e paketës fiskale që nuk i fal pagesën e TVSH-së për asnjë biznes edhe kur ky vuan, por është i gatshëm të bëjë shkrumb e hi arkën e shtetit për përfituesit e përhershëm.

Tani kushdo e ka të qartë se fytyra e vërtetë e qeverisë në 7 vjet ka qenë pikërisht kjo. Abuzo me pushtetin, jepu vetëm një grushti individësh lehtësira fiskale dhe më pas propagando sikur po punon për shqiptarët. Ky ka qenë dhe është rrethi vicioz i qeverisë prandaj nuk është habi që edhe sot të vazhdojnë të njëjtën skemë. Megjithëse hera herës, kur nevoja thërret janë të gatshëm të shiten edhe si luftëtarë pro-shqiptarëve e gjoja të luftojnë oligarkinë me fjalë por jo me vepra.

Në realitet bëjnë atë qe kanë bërë në 7 vite: vetëm mbështesin oligarket me çdo mënyrë me ligje speciale, me favore me tendera! Bamirës me oligarkët, arrogant me ato në nevojë.

Fatkeqësisht, në këtë kohë krize; Mirë koronavirusi, por shqiptarët nuk po i lë rehat as cinizmi i qeverisë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Skrapari15/04/2020 21:06

Te drejte keni z. Tabaku, por biznesi i mesem dhe i vogel ne te shumten e rasteve ka gabuar. Gjate fushatave elektorale ka bere zgjedhje te gabuara. Une mendoj qe ky lloj biznesi ne asnje kohe dhe ne asnje rrethane vetem kesaj force politike qe ne gjithe historine e saj ka qene kunder prones private nuk duhet te lejonte te vinte ne pushtet. Kjo eshte partia e kolektivizimit te pashembullt ne si ne asnje vend tjeter. Se shpejti do te gjendemi para kutive te votimit dhe le ta tregojne vehten qe me shume u dhimset vetja se partia

kadri hasbiu15/04/2020 13:22

e nderuara jorida tabaku qe pjedha rilindase komuniste jane te poshter e hajduter nuk diskutohet por problemi eshte qe neser kur te vini ne pushtet do keni kurajon qe ti shdukni njeher e pergjithmon kte far te keqe qe ka nga 44 qe i pin gjakun shqipris

t15/04/2020 11:03

O klysha ,bij e bija kurvash,nga dita ne dite vetem provoni qe jeni ne sherbim te oligarkeve dhe te pasurve,pse nuk e hiqni tvsh e makinave o ekzemplare te poshtersise

Shto koment

Denonco