Nga një 'gangster' langaraq në një 'frikacak lëpirës'…

Nga një 'gangster' langaraq në një 'frikacak lëpirës'…

Nga Kastriot Islami - 17/02/2018

Rama dje në shkëmbimin e replikave me Rumush Haradinajn ka shfaqur karakterin e tij që ja njohin të gjithë qytetarët e Shqipërisë dhe që gradualisht po ja njohin edhe shqiptarët kudo ku janë.

Gjithnjë në monolog, pra kur ska kërkënd përballë bën “cubin” dhe “gangsterin” duke lëshuar “ofendime e fyerje” dhe pret reagimin. Në të gjithë këto rast është nën efektin e eksitantëve dhe “ofendimet e fyerjet” pa emër konkret i drejton të shoqëruara me xheste e poza të neveritshme për një burrë.

Nëse reagimi ndaj “fyerjeve dhe ofendimeve” të tij mungon apo është në terma intelektualë ai vazhdon i krekosur me grupin e “bazhibozukëve” që e rrethojnë të shpërndajë lajme të rreme se “ja bëra kështu e ja bëra ashtu apo se e meritonte atë që thashë” në mënyrë që ata që rrethojnë të amplifikojnë gjithcka ka thënë apo të shpërndajnë shkaqet që kanë shtyrë të lëshojë  “fyerjet apo ofendime” . Madje udhëzohen të shpërndajnë edhe gjëra që ai as i ka thënë dhe as i ka bërë për ta paraqitur atë superior.

Nëse reagimi është simetrik atëhere ai “kthjellohet”, kthehet në një “frikacak lëpirës” dhe merr të gjithë masat për të shpjeguar se “është keqkuptuar”, se ‘ato që kishte thënë nuk kishin të bënin me atë që kishte reaguar”, se “për për reaguesin ka respekt”, e lloj lloj shpjegimesh, një gamë lëpirjesh të neveritshme që bëhen edhe më të patolerueshme kur dëgjon dhe ridëgjon  gjithcka ka thënë më parë në publik.

Kaq për këtë rradhë!

Duhet përshëndetur Ramush Haradinajn, i cili përmes reagimit adekuat e ka detyruar të kthjellohet e të shfaqet në sytë e publikut gjithëshqiptar nga një “ganster” langaraq në një “frikacak” lëpirës. Sic është në realitet. 

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Toni nini18/02/2018 19:47

O Tonia ma trego ti adresen tende se te vij une atje ta tregoj LGBT e nanes! Be q. Per 24 ore qaty mke!

caci17/02/2018 22:05

Ky Toni i Edi Rames nuk e di qe Kastrioti nuk ka qene ndonjehere bashke me edi ramen deputet.

Marku17/02/2018 18:42

Vallahi turp o me thone po ky mener KM na ka felliq fare..vajti ne Prishtine dhe u be gazi i botes...se turpi na ze dhe ne.
Z.Kastriot e njef mire kete mener KM dhe ky esht problem i madh .

Tonia17/02/2018 17:23

Toni ti je futur gabimisht ne kete portal se je nga grupi i LGBT. Ti edhe kur Rama ben gomarlleqe, ti e ke mendjen te b...tha tende. Na e dergo adresen e sakte se ta gjejme ilacin o lgbt e rilindjes.

Ajo17/02/2018 16:50

Do kish qene 1000 here me mire sikur te kishim per kryeminister Z. Islami. Te pakten ai eshte intelektual i kompletuar dhe burre serioz. Z.Islami eshte fizikant, jo nje piktor i deshtuar qe ka arsimimin me te dobet te mundshem ( nuk dua te fyej artistet, por ata te pakten ne diktature kishin nje arsimim shume siperfaqesor meqe kohen me te madhe ia kushtonin artit te tyre). Te jesh nje artist i mire ( Rama as artist nuk eshte!) nuk do te thote te jesh dhe shtetar i mire, perkundrazi, ne pergjithesi eshte katastrofe. Shteti udhehiqet me logjike dhe njohuri te thella, jo me emocionet volative te artisteve.

tung17/02/2018 14:32

Nuk kuptoj se si nje ish kryeparlamentar mund te flase me kete gjuhe e me kaq mllef per nje kolegun e vet partiak.Mbase ju ka zene vendin qe keni pretenduar e nuk e arritet dot?

Toni17/02/2018 10:07

Ai edhe mundet po me langaraq sahanlepires e i pa moral se ty nuk besoj se ka o kac i zi

i deleguari17/02/2018 09:54

Keshtu sic e tregoni JU zoti Kastriot,ky kryerilindasi del sikur_"ta kesh kryeminister te prish pune, ta kesh armik ,te ha mune"

Shto koment