Lajmi i fundit

Bllokohet autostrada Tiranë-Durrës, dëgjohen shpërthime të njëpasnjëshme nga djegia e fabrikës së bojërave

EMRI/ U gjet në fermën e kanabisit në Newcastle, dënohet me burg 30-vjeçari shqiptar

EMRI/ U gjet në fermën e kanabisit në Newcastle, dënohet me burg 30-vjeçari shqiptar

12:43, 01/12/2022
A+ Aa A-

Një shqiptar i identifikuar si Endrit Neza që hyri ilegalisht në Britaninë e Madhe është burgosur dhe dënuar me 8 muaj burg pasi u gjet në një fermë kanabisi me vlerë mijëra paind.

Mediat britanike raportojnë se Neza kujdesej për rreth 300 bimë kanabisi, të cilat kishin një vlerë të mundshme nga 28,000 deri në 120,000 £, në një adresë në Neëcastle.

30-vjeçari, i cili u kthye në Angli pasi u deportua në vitin 2017, u arrestua pasi policia bastisi një pronë në Malvain Avenue më 24 gusht të këtij viti dhe gjeti fermën e kanabisit.

Neza, u paraqit në gjykatën e Neëcastle Croën të ​​mërkurën për t’u dënuar për prodhim kanabisi.

Neil Pallister, prokurori, tha se policia ekzekutoi një urdhër në pronën gjysmë të shkëputur dhe gjeti një fermë kanabisi të vendosur në tre kate.

“Në thelb, prona i ishte dorëzuar kultivimit të kanabisit. Dhoma e ngrënies në katin përdhes, dhomat e gjumit në katin e parë dhe papafingo ishin të gjitha. Kuzhina dhe dhoma e ndenjes ishin të vetmet dhoma të banueshme. dhe duket se dhoma e ndenjes ishte vendi ku flinte i pandehuri. Edhe furnizimi me energji elektrike ishte anashkaluar.”-tha ai.

Gjykata dëgjoi se prona kishte një “strukturë profesionale” me gjashtë zona kultivimi dhe rreth 300 bimë në total. Pallister tha se kishte një rendiment të mundshëm nga tetë deri në 24 kg, me një vlerë të mundshme midis 28,000 dhe 120,000 £.

“I pandehuri nuk ka asnjë dënim të mëparshëm në Mbretërinë e Bashkuar dhe fillimisht hyri ilegalisht në 2016. Ai u deportua në 2017 dhe më pas u kthye përsëri ilegalisht. Fitimi i tij financiar ka të ngjarë të jetë minimal për ata që në fakt e kanë ngritur fermën kanë përfituar në një shkallë modeste”.-shtoi ai.

Avokatja e shqiptarit Sophia Allinson, duke mbrojtur, i tha gjykatës se Neza erdhi në Mbretërinë e Bashkuar nga “nevoja e madhe financiare”.

“Ai nuk kishte ndërmend të kryente veprimtari kriminale si kjo. Kuptimi i tij ishte se ai do të punonte në kantiere ndërtimi dhe lavazhe makinash Pasi e bëri këtë, ai u zgjodh dhe i tha se do të vinte në një shtëpi për rritje.Kur ai refuzoi disa herë, anëtarët më të vjetër të një bande mundën t’i siguronin adresën e shtëpisë së vëllait të tij në Shqipëri, që ishte informacion që ata nuk duhej ta kishin. Ishte nga frika për vëllain dhe familjen e tij që ai udhëtoi nga Luton në Neëcastle. Nga 19,000 £ trafikantët thonë se ai u kishte borxh atyre, ai ka paguar një bilanc prej 7,000 £. Ai nuk ka asnjë dyshim se 12,000 £ e papaguar Megjithatë, realiteti është se autoritetet e imigracionit janë në dijeni dhe ai do të dëbohet në kohën e duhur” -tha ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco