Pasi e masakruan të riun në qeli, reagon policia: Ai na kërcënoi

Pasi e masakruan të riun në qeli, reagon policia: Ai na kërcënoi

22:50, 24/10/2021
A+ Aa A-

Amarildo Hoxha ka denoncuar publikisht në media se është dhunuar nga efektivët e Komisariatit të Lushnjës.

Në lidhje me këtë ngjarje, ka reaguar Drejtoria Vendore e Policisë së Fierit. Kjo e fundit shprehet se shtetasi Amarildo Hoxha është ndaluar, për shkak të kontrolleve, pas vrasjes së djeshme të një biznesmeni në Fier.

Sipas policisë, Hoxha nuk ka pranuar që të japë kartë identifikimi, duke shtuar se në lidhje me rastin, nëse ka tejkalim të kompetencave të policisë, ka nisur edhe hetim disiplinor.

Njoftimi i Policisë së Fierit:

DVP Fier/Sqarim

Në lidhje me pretendimet e shtetasit A. H., të bëra publike në media, ku akuzon punonjësit e Policisë Lushnjë, për dhunë të ushtruar ndaj tij, sqarojmë opinionin publik se:

Në kuadër të masave të marra për kapjen e autorëve të vrasjes së ndodhur në orët e mbrëmjes së datës 23.10.2021, në qytetin e Fierit, shërbimet e Komisariatit të Policisë Lushnjë kishin ngritur pikë kontrolli në vendin e quajtur "Rotondo e Savrës", Lushnjë.

Rreth orës 04:40 të mëngjesit të datës 24.10.2021, kanë ndaluar mjetin me targa AA 935 CR ( me drejtues të identifikuar më pas si shtetasi A. H., 28 vjeç, banues në Drenovicë, Berat), i cili ka refuzuar të japë dokumentet e identifikimit, duke fyer dhe kanosur  për jetën efektivët e Policisë.

Shërbimet e Policisë kanë bërë shoqërimin forcërisht të shtetasit  A. H., në Komisariatin e Policisë Lushnjë.

Duke qenë se edhe shërbimet e Policisë edhe shtetasi i shoqëruar kanë patur pretendimet respektive, është njoftuar Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, e cila ka vënë në dispozicion një oficer të Policisë Gjyqësore të Prokurorisë, për të kryer veprimet.

Nga ana e oficerit të Policisë Gjyqësore të Prokurorisë janë administruar kallëzimet e punonjësve të Policisë, kallëzimi i shtetasit A. H., këqyrja dhe vendimi i ekspertimit mjeko-ligjor për shtetasin A. H.

Në përfundim të veprimeve procedurale, oficeri i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lushnjë ka komunikuar me Sallën e Komandimit pranë Komisariatit të Policisë Lushnjë, për të komunikuar veprimet hetimore dhe hetimin e këtij personi në gjendje të lirë.

Në lidhje me këtë rast, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka urdhëruar Drejtorinë e Standardeve Profesionale, për të dërguar një grup pune në Komisariatin e Policisë Lushnjë, me qëllim verifikimin e rastit dhe nisjen e hetimit disiplinor në rast se konstatohet tejkalim i kompetencave të punonjësve të Policisë në kryerjen e detyrës.

Policia e Shtetit është e angazhuar maksimalisht për të luftuar krimin dhe për t’u ofruar qytetarëve një shërbim sa më cilësor dhe në këtë kuadër nuk do të tolerojë asnjë punonjës policie që do abuzojë me detyrën, dhe me forcën e ligjit do veprojë ndaj çdo individi që cenon ligjin apo integritetin fizik të punonjësve të Policisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shpellarios Karmadhis24/10/2021 23:40

Zot na ruaj edhe nga Spiropalistat e kenetave.U bene trima edhe Myzeqiret e Madhakarvastase?

Shto koment

Denonco