Mijëra njerëz përcjellin për në banesën e fundit  vogëlushen shqiptare

Mijëra njerëz përcjellin për në banesën e fundit vogëlushen shqiptare

21:10, 20/10/2021
A+ Aa A-

Emanuela Brahja, 11-vjeçarja që u përplas për vdekje nga një makinë në provincën e  Campodarsegos, në Itali, është përcjellë në banesën e fundit.

Në ceremoni kanë marrë pjesë me qindra e mijëra njerëz. Mësuesit kishin thurrur poezi për vogëlushen, kurse shokët e klasës lëshuan në qiell balona të verdha, shkruajnë mediat italiane.

Ngjarja ka tronditur të afërmit e 11-vjeçares shqiptare, babanë e saj Agronin, nënën Esmeraldën, vëllanë, motrën dhe komunitetin shqiptar në zonë.

Prifti famullitar i Campodarsego, Don Enrico Piccolo ndau dhimbje për vogëlushen, që u nda nga jeta në moshë të mitur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Amarda21/10/2021 07:59

Cassacca vivaldin e ben te mendafshte, no si And Sofi Mutter. BAHU ka riinterpretuar Vivaldin ne regjister tjeter.,Vivaldi ka hapesire choose.Po Vivaldi eshte ansa e Bute e Paganini Ata e interpretations Vivaldin si minaj kishte.Modelet jane si Hermesi i Praksitelit,dialogue i Mikelanxhelos, Primavera e Boticellit e njeriu Vitruvian.Ashtu jane dhe Vivaldi, Bahu e Paganini.

Shto koment

Denonco