EMRI/ Rrezikuan mbytjen në det me 50 klandestinë në mjet, arrestohet skafisti vlonjat

EMRI/ Rrezikuan mbytjen në det me 50 klandestinë në mjet, arrestohet skafisti vlonjat

08:34, 20/01/2021
A+ Aa A-

Ka shkon në tre numri i personave të arrestuar, të cilët janë përfshirë në trfaikimin e klandestineve.

Ngjarje kjo e regjistruar pak ditë më parë në Vlorë.

Eshte arrstuar, EMiljano Likaj, 26 vjeç, banues në Vlorë.

“Nga veprimet hetimore të kryera dyshohet se ky shtetas ka qenë drejtuesi i mjetit lundrues (skafisti),  me të cilin migrantët nga vendet e treta do të largoheshin në drejtim të shtetit italian, më datë 08.01.2021.” 

Ja njoftimi i policisë:

Vlorë

Vijon puna për zbardhjen e plotë të tentativës për kontrabandim të migrantëve dy javë më parë.

Shkon në tre numri i personave të arrestuar, të cilët janë përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Në pranga drejtuesi i mjetit lundrues.

Dy javë me parë, Policia ka vënë në pranga 2 personat përgjegjës për strehimin e shtetasve të huaj emigrantë, përkatësisht pronarin e një hoteli në Tiranë dhe pronarin e një banese në fshatin Trevllazër, Vlorë.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve në DVP Vlorë, nën drejtimin e Prokurorisë, në vijim të punës për zbardhjen e plotë të tentativës për kontrabandimin e migrantëve në rruge detare dhe vënien para drejtësisë të personave përgjegjës, bënë të mundur identifikimin, kapjen dhe ndalimin e autorit të tretë të kësaj ngjarjeje, shtetasin:

 

E. L.(A.), 26 vjeç, banues në Vlorë.

 

Nga veprimet hetimore të kryera dyshohet se ky shtetas ka qenë drejtuesi i mjetit lundrues (skafisti),  me të cilin migrantët nga vendet e treta do të largoheshin në drejtim të shtetit italian, më datë 08.01.2021. 

 

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco