Emri/ Vranë barbarisht 44 vjeçarin shqiptar, çfarë zbuluan hetuesit

Emri/ Vranë barbarisht 44 vjeçarin shqiptar, çfarë zbuluan hetuesit

21:02, 30/10/2020
A+ Aa A-

Katër burra të akuzuar për vdekjen makabre të një shtetasi shqiptar në Adelaide, pasi shkuan për të vjedhur kanabisin, janë shpallur fajtorë për vrasje.

Pas diskutimeve për katër ditë, një juri e Gjykatës së Lartë të enjten dha vendimet në lidhje me Benjamin John Mitchell, 33 vjeç, Alfred Claude Rigney, 44 vjeç, Matt Bernard Tenhoopen, 25 vjeç dhe Aaron Donald Carver, 37 vjeç.

Urim Gjabri u gjet i vdekur në pronën e tij me qira në tetor 2018. 46-vjeçari, i cili shkoi në Australi si refugjat, u gjet nga një mik në një pellg me gjak të tharë.

Gjatë gjykimit, prokurori Rob Walker i tha jurisë se Z. Gjabri vdiq nga trauma e rëndë e fortë në kokë.

Kafka e tij u shpengua, me disa thyerje, tha Walker.

Gjatë hetimeve, policia gjeti ADN-në e dy të akuzuarve brenda shtëpisë së të vdekurit. Ata gjithashtu gjetën ADN-në e një të pandehuri të tretë në timonin e makinës së Z. Gjabri, shkruan “Daily Mail”.

Sidoqoftë, prokuroria nuk mund të përcaktonte saktësisht se kush e vrau viktimën në të vërtetë ose sa goditje pësoi ai.

Walker tha se kjo nuk ishte e nevojshme për të provuar akuzën e vrasjes.

Avokati mbrojtës i një prej të akuzuarve tha se njerëzit që qëndronin pas operacionit të rritjes së drogës mund të ishin përgjegjës për vrasjen.

Të katër burrat do të kthehen në gjykatë muajin tjetër për të filluar procesin e dënimit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco