Shkatërrohet banda e të miturve në Greqi, shumica shqiptarë/ Zbardhet objektivi dhe skema e grabitjeve

Shkatërrohet banda e të miturve në Greqi, shumica shqiptarë/ Zbardhet objektivi dhe skema e grabitjeve

18:34, 30/09/2020

Është shkatërruar nga Nën-Drejtoria e Sigurisë së Athinës një bandë kryesisht me të mitur, të cilët kryenin sistematikisht grabitje në zonën më të madhe të qendrës së kryeqytetit.

Sipas informacioneve, në pranga kanë rënë 26 persona, prej tyre 22 të huaj dhe katër shtetas grekë, nga të cilët 21 ishin të mitur.

Shumica e bandës ishin shqiptarë dhe vepronin kryesisht në sheshin Syntagma, sheshin e Popullit, Thissio dhe pjesë të tjera qendrore të Athinës.

Si i kryenin grabitjet

Fillimisht, ata mblodheshin në grupe në pjesë të ndryshme qendrore të Athinës, ku në shumë raste synonin grabitjen e të miturve. Pastaj disa nga anëtarët e grupit, duke përdorur dhunë u morën viktimave celularët, paratë dhe sendet e tjera që posedonin.

Anëtarët e tjerë të grupit lëviznin nëpër kryeqytet si “duhanpirës” për të parë oficerët e policisë dhe për të shmangur arrestimin.

Hetimet

Policia po heton përfshirjen e anëtarëve të bandës në një numër grabitjesh, ndërsa deri më tani të paktën tetë raste janë identifikuar, të cilat ndodhën gjatë muajit të fundit.

Përveç kësaj, hetimi përcaktoi përfshirjen e dy prej të arrestuarve për trafik droge. Për të çmontuar bandën, një operacion policor u krye të hënën në sheshin Syntagma dhe sheshin Laou.

Sekuestrimi

Gjatë kontrolleve të mëvonshme, 21 telefona celularë u gjetën dhe konfiskuan, një kamër, para dhe rreth 22 gramë kanabis./ Panorama/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco