Shqiptarët rrahin brutalisht biznesmenin, i hyjnë në shtëpi dhe i vjedhin mijëra euro

Shqiptarët rrahin brutalisht biznesmenin, i hyjnë në shtëpi dhe i vjedhin mijëra euro

20:59, 13/08/2020

I hyjnë në shtëpi dhe i vjedhin mijëra euro, shqiptarët presin ardhjen e biznesmenit dhe e rrahit brutalisht duke i thyer


Në errësirë, pa parë ose dëgjuar asgjë, ata filluan ta rrahin brutalisht me grushte dhe shkelma. I gjakosur, tregtari u përpoq më kot të shpëtonte.

Autorët e krimeve tashmë kishin rrëmbyer 5,000 euro nga xhepi i pantallonave si dhe 4,500 euro bizhuteri nga pjesët e tjera të shtëpisë para ardhjes së tij.

Pas hetimeve të policisë, u prangosën dy grabitës shqiptarë, ndërsa një grek u arrestua si bashkëpunëtor.

Ishte ai, sipas policisë, që kishte dhënë informacion se viktima gjithnjë kishte shumë para me vete.

Grabitja barbare bëri që tregtari i pafat të përfundonte në spital me një nofull të thyer, duke iu nënshtruar dy herë një operacioni. Ngjarja ndodhi natën e 23 korrikut, në shtëpinë e tij në Vartholomio, Ilia.

Ata u arrestuan në zonën e Pinios

Sipas Policisë, në zonën e Pinios, tre burra (dy të huaj dhe një vendas) u arrestuan nga policia. Hetimi i çështjes, sipas policisë helene, është rezultat i një hetimi metodik dhe të plotë nga hetuesit në Pyrgos.

“NĂ« veçanti”, rrĂ«fen rastin Policia, nĂ« 23/7/2020 nĂ« mĂ«ngjes, autori lokal transportoi dy tĂ« huajt me automjet, nĂ« shtĂ«pinĂ« e njĂ« njeriu nĂ« njĂ« fshat nĂ« Ilia dhe duke pĂ«rdorur çelĂ«sat qĂ« gjetĂ«n nĂ« njĂ« automjet tĂ« parkuar tĂ« viktimĂ«s, ata hynĂ« nĂ« shtĂ«pi, ku po e prisnin.

Pas mbërritjes së viktimës, autorët e imobilizuan atë dhe me përdorimin e dhunës fizike, morën shumën prej 5000 eurosh, bizhuteri me vlerë gjithsej 4,6600 euro, një telefon celular dhe çelësin e automjetit të tij dhe ikën.

Udhëtimi për në Santorini

Sipas policisë, dy autorët e krimit shqiptar, të cilët rrëfenin për grabitjen, deklaruan se ata morën informacionin nga greku, të cilët gjithashtu e dinin se tregtari i mirënjohur i vajit në zonë, kohët e fundit kishte udhëtuar për në Santorini, ku kishte shitur sasi të mëdha vaji. Nga ana tjetër, tregtari fatkeq 62-vjeçar dikur qarkullonte shumë para në posedimin e tij dhe kështu grabitja e tij konsiderohej një detyrë e lehtë.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco