Lëkundet toka, tërmet në Korçë, ja sa ishte magnituda

Lëkundet toka, tërmet në Korçë, ja sa ishte magnituda

08:15, 08/04/2020

Shqipëria sot është ‘zgjuar’ nga lëkundje të forta të tokës.

Një tërmet është shënuar në Korçë.

Tërmeti me magnitudë 3.7 të shkallës rihter kishte epiqendrën 5 km në Juglindje të Maliqit.

Sipas të dhënave nga IGJEUM epiqendra e këtij tërmeti ka qenë 5 kilometra në largësi të qytetit të Korçës, ndërsa lëkundjet janë ndjerë edhe në disa zona përrreth.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja e parë u ndje në orën 04;30, 5 km në veriperëndim të Korçës dhe kishte magnitudë 3,7 në një thellësi 19 km.

Ndërsa lëkundja e dytë u regjistrua rreth orës 04:45, 4,5 km në veriperëndim të Korçës dhe ishte me magnitudë 2,1, në një thellësi 18 km.

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco