Kosovë: Pesë raste të reja me koronavirus, njeri ndërron jetë në spital

Kosovë: Pesë raste të reja me koronavirus, njeri ndërron jetë në spital

13:51, 07/04/2020
A+ Aa A-

Sot më 7 prill 2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare të Korovës janë testuar 13 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, pesë prej tyre kanë rezultuar pozitive.

Rastet pozitive kanë kërkuar ndihmë në Klinikën emergjente, Një prej të cilëve ka ardhur në gjendje të rëndë shëndetësore e që pas testimit post mortem ka rezultuar pozitiv.  I.SH llindur në 1955, i transferuar nga spitali i Përgjithëm në Ferizaj, erdhi në gjendje të rëndë shëndetësore dhe pësoi arrest kardiak'; pavarësisht angazhimit maksimal nga stafi mjekësor i Klinikës Emergjente, ai nuk arriti të mbijetojë dhe pas tetsimit pas vdekjes, ka rezultuar pozitiv me Covid-19.

Ata janë: një punëtor nga Malisheva dhe një nga Mitrovica. Një pacient nga Gjilani po hulumtohen kontaktet dhe një laborant nga Gjakova.

Nga data 8 shkurt.2020 deri me 7 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.106 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, pozitive rezultojnë gjithsej 170 raste, me 4 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 3.304 kontakte të rasteve."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco