Nga Shqipëria në Gjermani/ Droga shqiptare kapet në Hungari

Nga Shqipëria në Gjermani/ Droga shqiptare kapet në Hungari

10:39, 18/11/2019

Mbi 56 kilogramë drogë (marijuanë) janë sekuestruar nga policia serbe një natë më parë në Horgosh (kufi Srbi-Kroaci) në autobuisn nga Kosova, Janë arrestuar dy persona për kontrabandë droge, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Qeni polic, nuhati drogën

Më shumë se 56 kilogramë marihuanë u kapën në pikën kufitare të Horgos midis Serbisë dhe Hungarisë, dhe dy persona nga Kosova u arrestuan për kontrabandë droge. Mesohet se droga e cila ka origjinën nga Shqipëria kishte per destinacion Gjermaninë.

Policia kufitare e Serbisë gjeti në një autobus që vepronin në rrugën Prizren-Hamburg nën dysheme 52 pako marijuanë, me një peshë totale prej rreth 56.4 kilogramë, tha MUP-i serb.

Ndaj shoferëve të autobusëve të dyshuar, inicialet e të cilit A.H. dhe F.H, të dy nga Podujeva, janë ndaluar deri në 48 orë dhe ata do të sillen në Prokurorinë e Lartë Publike në Subotica me një ankesë penale.

Falë qenit të shërbimit ‘Nero’, i cili u fut në autobus, duke iu afruar dyshemesë në pjesën e pasme të autobusit, zyrtarët kuptuan se ku të kërkonin ngarkesat e fshehura të drogës.

Eshtë interesante që qeni zyrtar i doganës specializohet në zbulimin e produkteve të duhanit, por nuk është e vështirë për të të zbulojë aroma të tjera intensive, siç është era e marijuanës, dhe për këtë arsye është e suksesshme në zbulimin e drogave.

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco