12 vite burg për Saimir Tahirin

12 vite burg për Saimir Tahirin

10:26, 10/09/2019

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar 12 vite burg për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Prokuroria dha sot pretencën për Tahirin, teksa në seancë ishte i pranishëm edhe ish-ministri, së bashku me avokatin e tij, Maks Haxhia.

Ndërkohë, në seancën e fundit para pushimeve verore, Gjykata e Krimeve të Rënda pranoi kërkesën e ish-ministrit Saimir Tahiri, për gjykim të shkurtuar. Kjo bën që ish-ministri të përfitojë ulje me 1/3 e dënimit, duke bërë që Prokuroria do të kërkojë 8 vite burg, si dhe hetimi të bëhet vetëm me provat e mbledhura deri në datën e pranimit të kërkesës.

Tahiri, së bashku me Jaeld Celën, ish-drejtor i Policisë së Vlorës, Sokol Boden, ish-oficer policie, dhe Gjergj Kohilën, ish-oficer policie, akuzohen për “trafikim i narkotikëve” në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal, “kryerja e veprave penale nga organizata kriminale”, “grup i strukturuar kriminal”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ani10/09/2019 12:41

Pak i pasken dhene kv, pale i pasken pranu dhegjykimin e shkurtum bajges, nuk kam inat si individ sajen doti ngreja kapelen pote ishte njeri pa pozite doteme bahej qefi shum biles per dernimin, e urreje vetem qe kishte pozite te larte ne qeveri dhe i takonte maksimumi i dernimit pa asnjelehtesimin mete vogel pisit se bente si maria virgjeresha.

Ani10/09/2019 12:40

Pak i pasken dhene kv, pale i pasken pranu dhegjykimin e shkurtum bajges, nuk kam inat si individ sajen doti ngreja kapelen pote ishte njeri pa pozite doteme bahej qefi shum biles per dernimin, e urreje vetem qe kishte pozite te larte ne qeveri dhe i takonte maksimumi i dernimit pa asnjelehtesimin mete vogel pisit se bente si maria virgjeresha.

Gramoz10/09/2019 10:47

Nuk eshte e mundur te denoni Qemal Stafen, apo Edver Taqi Bajga do te imitoje babain e tij shpirteror Enver Dylberin! Fundi fundit shoku Saje Qorri per te miren e partise e gjelberoi vendin, pa diskutim me urdher te shokut Edver Taqi Xibrakes!

Shto koment

Denonco