Frikë nga dërgimi në Ruandë, ‘zhduken’ shqiptarët nga qendrat azilkërkuese në Angli

Frikë nga dërgimi në Ruandë, ‘zhduken’ shqiptarët nga qendrat azilkërkuese në Angli

12:48, 24/04/2024
A+ Aa A-

Emigrantët e paligjshëm në Britaninë e Madhe të cilët pritet të dërgohen në Ruandë teksa u shqyrtrohet kërkesa për azil, po anashkalojnë kontrollet e Home Office në mënyrë që të shmangin grumbullimin e tyre dhe transportimin drejt Ruandës.

Mijëra persona në Britani mund të jenë zhdukur gjatë tre muajve të parë të këtij viti. Daily Mail shkruan semes të zhdukurve janë edhe 1633 shqiptarë, të cilët shmangë kontrollet të cilat kryehen rregullisht me telefon ose ballë për ballë në komisariatet e policisë.

Një dokument zyrtar informues i brendshëm i Zyrës së Brendshme vitin e kaluar paralajmëroi për rrezikun e zhdukjes së migrantëve “nëse aftësia për të gjurmuar njerëzit tejkalohet nga kërkesa e madhe”.

Tim Loughton, deputet konservator për East Worthing dhe Shoreham, paralajmëroi në shkurt për mundësinë që një numër i konsiderueshëm i 33,085 emigrantëve të paligjshëm mund të zhdukeshin sepse nuk ishin në qendra të sigurta dëbimi.

Në artikull përmendet edhe rasti i një emigranti illegal shqiptar 28 vjeçar i cili jetonte nën kontroll ka mësuar identitetin e një emigranti ilegal shqiptar, 28 vjeç, i cili jetonte “nga radarët”. Ai ka frikë se mos futet në një fluturim në Ruandë për herë të dytë pas një kërcitjeje të ngushtë verën e kaluar.

Ai dhe gjashtë të tjerë u çuan në shkallët e një avioni të Home Office për deportim, por fluturimi u anulua pas një vendimi të minutës së fundit të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Atij i ishte refuzuar azili, pavarësisht se pretendonte se ishte një viktimë e skllavërisë moderne, e cila u largua nga Shqipëria për të shmangur detyrimin që i kishte një bande droge, sipas dokumenteve të gjykatës së imigracionit. Ai ka humbur qëllimisht kontaktet me Ministrinë e Brendshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco