Shkatërrohen 3 grupe kriminale në Itali: kapoja shqiptar drejtonte 'ballkanasit' nga një fermë

Shkatërrohen 3 grupe kriminale në Itali: kapoja shqiptar drejtonte 'ballkanasit' nga një fermë

11:36, 03/09/2019

Këtë mëngjes, ekipet policore të Chieti, Itali,  kanë arrestuar 25 persona për trafik droge.

Tre organizata kriminale janë shkattërruar, të përbëra nga italianë dhe shqiptarë, që vepronin në provincat e Chietit, Pescara dhe L’Aquila dhe që vazhdimisht janë marrë me shpërndarjen e drogës.

Grupi i parë i njohur si “Canale albanese”, e kishte bazën në një fermë bujqësore të izoluar në komunën Bucchianico. Ai ishte e përbërë nga ballkanas dhe drejtohej nga një 30-vjeçar shqiptar, pa dokumenta qëndrimi, që ishte vendosur në krye të një rrjeti të dendur trafiku droge në territor.

Grupi i dytë i evidentuar si Gruppo Salino, që përbëhej kryesisht nga tifozeri e organizuar e futbollit në Chieti Calcio “89 mai domi”, kishte krijuar selinë e vet në dy klube të njohura, njeri pub dhe tjetri restorant. Ishin pikërisht këto dy aktivitete tregtareku gjatë jetës së natës, lulëzonte shitja e kokainës.

Për shkak të veçorisë së këtij grupi kompakt, agjentët e Policisë italiane arritën përmes kamera të fshehta të hetojnë dy  lokalet dhe të mblidhnin prova thelbësore për hetimin.

Gjatë hetimti, u pikas dhe “Gruppo pescarese”, po ashtu i përfshirë në shitjen e drogës.

Nga operacioni kapën 32 kg marihuanë, sasi të mëdha kokane dhe hasashi si dhe 73 mijë euro të fituara nga tregtia e paligjshme./SYRI.NET

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco