Lajmi i fundit

SYRI DIGJITAL/ Skandalet e përditshme për të cilat hesht qeveria e Edi Ramës

Lachlan Murdoch zëvendëson babanë Rupert si kryetar i Fox dhe News Corp

Lachlan Murdoch zëvendëson babanë Rupert si kryetar i Fox dhe News Corp

20:43, 21/09/2023
A+ Aa A-

Rupert Murdoch, 92 vjeç, po jep dorëheqjen si kryetar i News Corp - kompania mëmë e Sun and The Times - dhe Fox Corporation. Djali i madh i manjatit të medias, Lachlan, 52 vjeç, do të bëhet kryetar i të dyja kompanive

"Kompanitë tona janë në gjendje të mirë shëndetësore, ashtu si unë," tha Murdoch në një shënim për punonjësit.

Ai ndërtoi një nga perandoritë mediatike më me ndikim në botë gjatë një karriere 70-vjeçare.

Pasi trashëgoi gjysmën e gazetave lokale në qytetin australian të Adelaide në vitet 1950, Murdoch përfundoi duke zotëruar disa nga gazetat dhe stacionet televizive më me ndikim në botë.

Fox News në fillim të këtij viti pagoi gati 800 milionë dollarë për të zgjidhur një çështje shpifjeje me Dominion Voting Systems mbi pretendime të rreme rreth zgjedhjeve të vitit 2020. Ai është pjesë e një grupi të vogël që përfshin njerëz si John Malone i Liberty Media, themeluesi i CNN Ted Turner dhe Sumner Redstone i Viacom. Këta personalitete më të mëdha se jeta,, ndihmuan në formësimin e epokës moderne të medias. Për mirë apo për keq, Rupert Murdoch ka pasur një ndikim të madh në politikën britanike. Kryeministrat nga Margaret Thatcher e deri te Tony Blair e shoqëruan atë, duke besuar se fitimi i mbështetjes së gazetave të tij ishte çelësi i suksesit elektoral. Tre nga gjashtë fëmijët e Rupert Murdoch kanë ndjekur karrierë në media - James, Lachlan dhe Elisabeth. Dikur trashëgimtari i dukshëm James Murdoch, 50 vjeç, filloi kompaninë e tij diskografike hip-hop, Rawkus Records, në mesin e viteve 1990, përpara se të bëhej ekzekutiv i News Corp. Pasi Lachlan u largua nga Fox në 2005, James shihej gjithnjë e më shumë si trashëgimtari i dukshëm i babait të tij. Ai vazhdoi të kryesonte BskyB dhe u bë CEO dhe kryetar i News International. Megjithatë, atij iu desh të tërhiqej nga të dyja pozicionet pas skandalit të hakerave të telefonave në disa gazeta Murdoch.

Më vonë ai u bashkua me 21st Century Fox, por një marrëveshje e përbashkët udhëheqjeje me vëllain më të madh Lachlan nuk funksionoi dhe ai u largua nga kompanitë e babait të tij. Ai më vonë kritikoi mbulimin e klimës së mediave Murdoch.

Elisabeth Murdoch, 55 vjeçe, ka kaluar kohë pa pushim në biznesin e familjes. Ajo shërbeu si drejtoreshë menaxhuese e Sky Networks në BskyB në 1996, por u largua katër vjet më vonë për të themeluar kompaninë e saj të pavarur të prodhimit, Shine. Prodhoi  programe duke përfshirë Masterchef dhe The Biggest Loser.

Pasardhësi Lachlan Murdoch, 52 vjeç, filloi të mësonte biznesin familjar në moshë të re duke  ne kompanitë e babait të tij.

Ai u bë kryetar dhe shef ekzekutiv i News Ltd në 1997, duke filluar një ngjitje të shpejtë në perandorinë e Murdoch Sr. Në vitin 2005, ai u largua papritmas nga pozicionet e tij ekzekutive në News Corp pas një beteje me CEO e Fox News Roger Ailes mbi drejtimin e rrjetit kabllor të lajmeve.

Cilat gazeta dhe stacione televizive janë pjesë e perandorisë mediatike të Murdoch?

Perandoria mediatike e Rupert Murdoch përfshin disa nga gazetat dhe kanalet televizive më të njohura në botë.

Kompania e tij britanike News UK zotëron gazetat Times, Sunday Times dhe Sun, së bashku me radiostacionet TalkSport, Times Radio dhe Virgin Radio.

Pjesë e operacionit të tij është edhe Talk TV, i cili u lançua vitin e kaluar.

Konglomerati i tij mediatik Fox zotëronte gjithashtu 39% të aksioneve në transmetuesin satelitor në Mbretërinë e Bashkuar BSkyB deri në vitin 2018 kur ai iu shit firmës amerikane Comcast.

Nëpërmjet Fox Corporation ai kontrollonte një gamë të gjerë të markave argëtuese, lajmesh dhe sportive - duke përfshirë stacionin e krahut të djathtë Fox News.

Në Shtetet e Bashkuara, News Corp kontrollon gjithashtu markën Dow Jones, duke përfshirë Wall Street Journal dhe tabloidin New York Post.

Markat nën ombrellën e News Corp në Australi përfshijnë gazetën The Australian, Herald Sun dhe Daily Telegraph dhe kanalin e lajmeve Sky News Australia.

Betejat me të cilat Fox është përballur vitet e fundit

Rupert Murdoch dhe drejtues të tjerë të Fox kanë përballuar një seri stuhish që nga zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në SHBA - gjatë të cilave Fox transmetoi pretendime për mashtrime zgjedhore. Kompania është përballur me disa vështirësi ligjore dhe financiare në vitet e fundit.

Në janar të këtij viti, Rupert Murdoch u detyrua të anulonte një propozim për të bashkuar dy kompanitë e tij - Fox dhe News Corp - pasi aksionarët i rezistuan planit të tij për të ribashkuar perandorinë e tij mediatike.

Më pas, vetëm disa muaj më vonë në prill, Fox hasi në një nga betejat e saj më të mëdha ende kur iu desh të paguante 787.5 milion dollarë (640.9 milion £) për të zgjidhur një padi për shpifje të ngritur nga Dominion Voting Systems. Kompania e pajisjeve të votimit kishte akuzuar spirancën e Fox për shpifjen e saj për miratimin e pretendimeve të rreme për mashtrime zgjedhore në vitin 2020, duke përfshirë pretendimet që makinat e saj të votimit ishin manipuluar kundër Trump.

Pas zgjidhjes, organizata e lajmeve shkarkoi të ftuari  e saj më të njohur konservator, Tucker Carlson, i njohur për komentet e zjarrta mbi çështjet e nxehta politike dhe për akuzat e rreme për mashtrime zgjedhore. Carlson ka pretenduar se shkarkimi i tij ishte një pjesë e marrëveshjes Dominion, një pretendim që Fox dhe Dominion e kanë mohuar.

Brian Stelter, një gazetar në Vanity Fair dhe autor i një libri për familjen Murdoch, ka thënë për BBC se zhvillimet e fundit në perandorinë e tyre mediatike ishin "të pashmangshme".

Ai sugjeron se Rupert Murdoch ka qenë gjithnjë e më pasiv vitet e fundit dhe duket më shumë si pasagjer sesa kapiten anijeje.

Padia që i kushtoi firmës së Murdoch 787.5 milionë dollarë

Në fillim të këtij viti, kanali televiziv amerikan i Murdoch, Fox News, zgjidhi një padi për shpifje të ngritur kundër tij nga kompania e makinës së votimit, Dominion, lidhur me raportimin e saj për zgjedhjet presidenciale të 2020.

Duke paguar 787.5 milionë dollarë (634 milionë), drejtuesit e Fox si Murdoch u kursyen nga detyrimi për të dëshmuar.

Padia e Dominion argumentoi se Fox News cenoi reputacionin e kompanisë së votimit elektronik duke transmetuar gënjeshtra rreth vjedhjes së votës së vitit 2020 nga ish-presidenti Donald Trump.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco