SYRI TV/ ‘Historia e Skënderbut’ të Barletit në anglisht, Hosaflook: Të njihet e vërteta e heroi kombëtar

21:38, 23/04/2024
A+ Aa A-

“Historia e Gjergj Kastriot Skënderut” të Marin Barletit do t’u flasë lexuesve në mbarë botën në gjuhën angleze. Barleti u ka lënëtë gjallë breznive figurën e ndritur të Skënderbeut, princit të epiriotëve dhe mbrojësit të krishterimit. Përshatësi i veprës në anglisht David Hosaflook tregon për “Syri Tv, për punën sfiduese me librin, dhe dritësimin e figurës së heroit legjendar të kombit shqiptarë edhe nga lexuesit nëpër botë.

Libri është baza themelore e të gjitha historive që janë shkruar më vonë për Skënderbeun, qoftë në gjuhën angleze, qoftë në gjuhë të tjera. Diplomati Mal Berisha, njohës i mirë i figurës së Skënderbeut vlerëson librit, ndërsa thotë se jehona botërore do t’i shërbejë edhe njohjes së historisë.

Në frymën e saj të përgjithshme vepra i përmbahet të vërtetave historike ndaj grishja e lexuesve do të jetë më e madhe për t’u qasur Gjergj Kastriot Skënderbeut ndryshe.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco