Harta topografike e kalasë së Kaninës, ruajtur nga Eqerem bej Vlora

Harta topografike e kalasë së Kaninës, ruajtur nga Eqerem bej Vlora

12:53, 20/09/2023
A+ Aa A-

Kjo hartë topografike që vijëzon konturet e kalasë së Kaninës, është dëshmi e ruajtur nga Eqerem bej Vlora?

Kjo hartë topografike e vitit 1932 është një ilustrim i detajuar që konturon lartësinë, formën e maleve, pjerrësinë e shpateve, emrat e rrugëve dhe shumë veçori të tjera gjeografike të kalasë së Vlorës.

Kjo hartë bën pjesë në koleksionin e grumbulluar dhe të ruajtur nga beu i kësaj vatre, Eqerem bej Vlora.

Në Kaninë, ku lindën burrat që drejtuan shtetin shqiptar dhe mbi gurët e ndërtesës që shërbeu si fortesë mbrojtëse në luftën heroike të Vlorës, ruhen dhe trashëgohen mijëra vite histori.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco