Lajmi i fundit

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit në Kosovë me atë të sulmuesve

Më 19 shtator 1929 doli në Tiranë gazeta 'Arbëria'

Më 19 shtator 1929 doli në Tiranë gazeta 'Arbëria'

08:00, 19/09/2023
A+ Aa A-

Më 19 shtator 1929, botohet në Tiranë gazeta “Arbëria”.

Ky organ shtypi u shqua për oponencën ndaj administratës së vjetër të trashëguar nga Perandoria Osmane. Këta funksionarë qenë objekt i penës shpotitëse të së përditshmes, në faqet e të cilës, ata cilësoheshin si “analfabetë” dhe “anadollakë”.

Sipas gazetës, përmes këtyre individëve kishte depërtuar në makinën shtetërore korrupsioni galopant dhe stanjacioni intelektual, duke e katandisur administratën, sipas fjalëve të Mehmet Konicës (gazeta “Arbënia” , dt. 08.05.1930) “...në një makinë të bërë me vegla të ndryshme, të shtrembra dhe këtu-atje ndonjë vegël e re”.

Për nga ndikimi në opinionin shoqëror dhe nga fryma antiqeveritare që përçonte, gazeta u ndalua nga Ministri i Brendshëm i kohës, Musa Juka. Bashkëngjitur, korrespondenca mes Legatës Italiane dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë, mbi ndalimin e botimeve të gazetës "Arbëria".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco