VIDEO - SYRI TV/ Edmond Tupe për procesin e përkthimit: Kryeveprat duhen ripërkthyer çdo 40 vjet

VIDEO - SYRI TV/ Edmond Tupe për procesin e përkthimit: Kryeveprat duhen ripërkthyer çdo 40 vjet

15:21, 18/10/2021
A+ Aa A-

Studiuesi dhe përkthyesi Edmond Tupe ka folur për SYRI TV për procesin e përkthimit.

Sipas Tupes, përkthyesi duhet, të njohë kulturën gjuhësore.

Ai këmbëngul që 'përkthimi kërkon talent, të jesh krijues'.

'Përkthimi është punë murgjish, do durim dhe është, terapi për shpirtin', - thotë Tupe.

Ndiqni më  poshtë intervistën e plotë të Tupes në SYRI TV:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco