Skandal në Botëror, Serbia provokon në Katar me hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb

Skandal në Botëror, Serbia provokon në Katar me hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb

12:31, 25/11/2022

Serbia dje pësoi humbje me rezultat të pastër 0-2 nga Brazili. Për asnjë moment nuk qe kundërshtar i denjë për sambën braziliane, të cilët e dominuan që nga fillimi deri në fund takimin.

Madje, serbëve nuk u dhanë zemër as thirrjet nacionaliste e as flamuri krejtësisht i papranueshëm që ata shpalosën në tribuna nga tifozët, e siç raportojnë portalet e ndryshme edhe në zhveshtore të ekipit kombëtar serb.

Serbia preferoi të provokojë në Kupën e Botës “Katari 2022”, që me shumë gjasë është ngjarja më e shikuar aktualisht në glob. Ajo zgjodhi të thyejë edhe rregullat e FIFA-s që ndalojnë të gjitha shfaqjet politikisht jo korrekte në tribuna e fushë gjelbër.

Ndër të parët që reagoi kundrejt këtij mesazhi skandaloz ishte Petrit Selimi, ish zëvendësministër i Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Në shkrimin e tij në Twitter, Selimi kritikoi FIFA-n, shtëpinë më të madhe të futbollit.

“S’ka politikë? FIFA ua ndalon ekipeve evropiane që të kenë shirita krahu për të drejtat e njeriut “OneLove”, prapëseprapë zhveshtorja e ekipit serb e stolisur me hartën e Kosovës, me flamurin serb e me thirrjen “Jo Dorëzim” të mbivendosur. Kosova është anëtare e barabartë e FIFA-s, njerëz. E turpshme.”, shkroi Selimi duke e etiketuar FIFA-n

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco