LIVE/ Kuvendi i Shqipërisë në seancë plenare

Klopp zbuloi sekretin e përmbysjes së sezonit

10:58, 28/08/2023

Ditën e djeshme, lojtarët e Liverpool-it mposhtën Newcastle-n në derbi me një përmbysje të madhe, me rezultat 2-1, dhe pas ndeshjes, vëmendje të madhe tërhoqi trajneri i Reds, Jurgen Klopp me shpjegimin e tij për këtë përmbysje.

Newcastle ishte në avantazh dhe më shumë lojtarë në një pjesë të madhe të lojës. Mirëpo, me golat e Darvin Nunez, Liverpool bëri përmbysjen e madhe në fund dhe kështu arriti një nga fitoret e sezonit, edhe pse është një fazë e hershme e kompeticionit.

Duke marrë parasysh ndeshjet e Newcastle në dy vitet e fundit dhe rëndësinë e lojës dhe situatën në të cilën Liverpool u gjend gjatë pjesës më të madhe të ndeshjes me një lojtar më pak, kjo përmbysje është një nga më të mëdhenjtë e sezonit, por gjithashtu sigurisht më i miri i mundshëm, gjë që mund t'i kishte ndodhur Liverpool-it sepse lojtarët me siguri do ta përdorin pozitivisht një fitore kaq të madhe.

Klopp thekson se kjo ishte një ndeshje që nuk e kishte parë në 1000 ndeshjet e fundit që ai ka drejtuar, gjë që flet shumë për përmbysjen.

"Në 1000 ndeshjet e mia nuk kam pasur kurrë mundësi të marr pjesë në një të tillë. Me 10 lojtarë, në këtë lloj atmosfere ndaj këtij lloj kundërshtari, jam i sigurt se kjo nuk ka ndodhur kurrë në histori. Ky është një moment i rrallë dhe super i veçantë”, ka thënë Klopp.

Eksperti gjerman i motivoi lojtarët me një fjali për përmbysjen e madhe. Ai ka treguar gjithçka në një konferencë për shtyp.

"Unë u thashë lojtarëve në pjesën e parë se kjo lojë mund të jetë diçka për të cilën do t'u tregojmë nipërve tanë. Do të shoh të mitë pas 10 ditësh dhe do t'u them atyre: “Nuk duhet të pësonim një gol tjetër dhe Trent Alexander-Arnold nuk duhet të marrë një të verdhë të dytë. Nëse kjo nuk ndodh, ne kemi shanse dhe mund ta përmbysim sfidën", shtoi Klopp.

Pas tre ndeshjesh, Liverpool është në një seri skuadrash që ndajnë vendin e dytë me shtatë pikë, ndërsa janë edhe West Ham, Tottenham dhe Arsenal. I pari është Manchester City, i cili është i vetmi me pikët maksimale.