Pas katër vitesh, Galatasaray i Milot Rashicës shpallet kampion i Turqisë

21:06, 30/05/2023

Pas katër vitesh, lojtarët e Galatasaray u shpallën sërish kampionë të Turqisë, duke mposhtur Ankaragucin në javën e parafundit me rezultatin 4-1.

Galata kishte dy shanse për titullin dhe klubi i famshëm i Stambollit e përdori të parën tashmë sot dhe matematikisht fitoi titullin në Ankara pas një pauze katër vjeçare.

Fitorja e sotme erdhi në një goleade dhe një ndeshje të madhe në Ankara. Mysafirët kaluan në avantazh me Mauro Icardi në minutën e shtatë pas një asisti të Milot Rashicës, por Milson barazoi shpejt.

Pak çaste para përfundimit të pjesës së parë, Icardi shënoi golin e dytë me kokë, në mënyrë që Galata të shkojë në pjesën e parë me rezultatin që i sjell titullin.

Në vijim vërtetohet fitimi i trofeut. Baris Yilmaz dhe Sergio Oliveira shënuan nga një gol për finalen 1-4.

Galata e njohur kështu ka pesë pikë më shumë se rivali i saj i madh Fenerbahçe, i cili është në vendin e dytë, vetëm një xhiro para fundit. Besiktas e mbylli i treti.

Për Galatasarayn është titulli i 23-të i kampionatit turk në histori. Fenerbahçe është përpara me 28 tituj, por ky klub është në pritje të trofeut që nga viti 2014. Besiktas është në vendin e tretë në listën e të gjitha kohërave me 21 tituj, ndërsa klubi i katërt më i madh është Trabzonspor me shtatë trofe kampion.

Milot Rashica, si futbollisti i parë kosovar që fiton një kompeticion të tillë zhvilloi 25 ndeshje me Galatasarayn në Superligë, shënoi katër gola dhe bëri gjashtë asiste.