Dita kur bota dëgjoi për Erling Haaland: Ai shënoi nëntë gola në një ndeshje të jashtëzakonshme

20:39, 30/05/2023

Në këtë ditë, katër vite më parë adoleshenti i atëhershëm Erling Haaland tërhoqi vëmendjen e botës së futbollit drejt vetes duke shënuar nëntë gola në një ndeshje.

Haaland dominon vit pas viti, duke kaluar në një nivel më të lartë futbolli, dhe performancën e tij arriti ta transferojë te Manchester City, ku theu rekorde në sezonin e parë. Megjithatë, ai luajti sot ndeshjen më efektive në karrierën e tij.

Pikërisht katër vite më parë, Haaland na mahniti në ndeshjen e Kupës së Botës U-20, ku Norvegjia e tij mposhti Hondurasin me rezultatin 12-0 dhe sulmuesi i Cityt shënoi nëntë gola.

Lajmi për golat e tij bëri jehonë më pas në mediat botërore dhe në atë kohë ai ishte futbollist i Salzburgut, i cili e shiti shumë shpejt. Interesant është fakti se Norvegjia e tij, edhe pse fitoi 12-0, nuk arriti të kalojë fazën e grupeve.

Norvegjezët përfunduan në vendin e tretë pas Uruguait dhe Zelandës së Re, por 30 maji 2019 kujtohet për lojën e jashtëzakonshme të një lojtari që më vonë do të dominonte futbollin botëror.

Në pjesën e parë të asaj ndeshje, Haaland shënoi katër gola, ndërsa në pjesën e dytë pesë gola. Në bashkëngjitur video, mund të shihni të gjithë golat në atë ndeshje.