LIVE/ Erion Veliaj paraqitet në SPAK

Guardiola pengoi Haaland të thyente rekordin e Messit dhe acaroi tifozët e City-t me shpjegimin

09:42, 15/03/2023

Skuadra e Manchester City-t, në krahët e “terminatorit” Erling Haaland, kaloi në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, pas fitores 7-0 ndaj Leipzigut me pesë golat e shënuar nga sulmuesi norvegjez. Megjithatë, pyetja është se çfarë do të kishte ndodhur nëse Guardiola nuk do ta zëvendësonte në minutën e 63-të të ndeshjes së mbrëmshme.

Haaland shënoi në minutat 22, 24, 45, 54 dhe 57, duke e bërë atë lojtarin e tretë në historinë e Champions League që shënon pesë gola në një ndeshje. Para tij këtë e kanë bërë Lionel Messi me fanellën e Barcelonës kundër Bayer Leverkusenit dhe Luiz Adriano për Shakhtarin në një duel me Bate Borisov.

Dhe më pas, për habinë e të gjithëve, Guardiola e zëvendësoi gjysmë ore para fundit, duke i mohuar kështu Haaland-it mundësinë për të vendosur një rekord unik në Champions League.

"Unë e di që Messi shënoi pesë gola, por Haaland e bëri atë në 60 minuta, gjë që nuk është rasti me Leo. Erling është shumë i ri, më e mira që mund të bëja ishte t'i mohoja mundësinë për të shënuar gjashtë gola. Nëse ai do ta bënte atë në moshën 22 vjeçare do të mërzitej në të ardhmen. Wshtë një lojtar i madh dhe këtë e shohin të gjithë, është gjithmonë i fokusuar te loja”, ka shpjeguar Guardiola pas ndeshjes dhe me atë deklaratë ka mërzitur disi tifozët e Cityt.

Në moshën 22-vjeçare, norvegjezi i mrekullueshëm u bë lojtari më i ri që ka shënuar 30 gola në Ligën e Kampionëve, dhe tashmë ai ka 33 në vetëm 25 ndeshje.

“Kur po largohesha i thashë Guardiolës se do të doja të shënoja një hat-trick të dyfishtë, por çfarë mund të bëhet tani”, tha norvegjezi pas ndeshjes.

Me 39 gola në pjesën aktuale të sezonit, Haaland u bë rekordmeni i klubit për numrin e golave ​​të shënuar në një sezon. Mbajtësi i mëparshëm i rekordeve, Tommy Johnson, shënoi 38 gola në vitin 1929.