ODEON/ Muza e Operas, Eva Golemi rrëfen momentin e sikletshëm: Në arien e dytë djali kërkonte bukë

Katar 2022/ Argjentinasi iu afrohet kroatëve dhe iu dërgon një mallkim ogurzi, gazetarët mbetën të shokuar

10:43, 13/12/2022

Pritet me padurim gjysmëfinalja e parë  mes Argjentinës dhe Kroacisë të martën nga ora 20:00.

Argjentinasit ëndërrojnë që Messi, ashtu si Maradona, t'u dërgojë në shtëpi titullin e kampionit të botës dhe në të njëjtën kohë të çimentojë statusin e tij si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, ndërsa kroatët shpresojnë për një mrekulli të re dhe një mundësi të re për titullin kampion.

Se sa e madhe është dëshira dhe pritja, tregon më së miri rasti i një gazetari argjentinas, i cili iu afrua kolegëve kroatë në qendrën mediatike në Katar dhe i përshëndeti me “Kiricocho Hvatska”, duke i dërguar mallkimin e famshëm argjentinas.

Çfarë do të thotë Kiricocho

Legjenda thotë se Juan Carlos 'Kiricocho' ishte një tifoz i vendosur i skuadrës argjentinase Estudiantes de la Planta gjatë viteve 1980 dhe shfaqej për të parë stërvitjet e ekipit gjatë javës.

Trajneri Carlos Bilardo, megjithatë, filloi të vinte re se disa nga lojtarët e tij merrnin lëndime sa herë që Kiricocho ishte afër për të parë stërvitjen.

Por në vend që të ndalonte Kiricocho-n të merrte pjesë në seancat e Estudiantes, Bilardo – i cili ishte supersticioz – e udhëzoi Kiricocho-n të shikonte seancat stërvitore të skuadrave të tjera, duke besuar se tifozi kishte një lloj pranie mistike që mund të shkaktonte lëndime të tjera.

Bilardo gjithashtu inkurajoi Kiricocho-n që t'i mirëpresë ekipet vizitore, për t'u uruar atyre fatkeqësi.

Pas kësaj, Estudiantes fitoi titullin e Argjentinës në 1982, duke humbur vetëm një ndeshje rastësisht, ishte një ndeshje ku Kiricocho nuk mori pjesë.

Cilët futbollistë kanë përdorur 'Kiricocho'?

Chiellini konfirmoi se ai vetë përdori mallkimin Kiricoho kundër Anglisë, mbrojtësi i Italisë bërtiti "Kiricocho!" përpara se Saka të ekzekutonte penalltinë.

Penalltia e Saka u priu përfundimisht nga Gianluigi Donnarumma, dhe pjesa tjetër është histori.

“Përshëndetje Kristian, konfirmoj gjithçka! Kirikoko!” Chiellini tha në një video në përgjigje të një pyetjeje të bërë nga ESPN pas ndeshjes.

Erling Haaland ka përdorur gjithashtu mallkimin e Kiricocho në avantazhin e tij, duke i thirrur fjalën portierit të Sevillas, Yassine Bounou, pasi shënoi penalltinë e tij gjatë ndeshjes çerekfinale të Ligës së Kampionëve të Dortmundit në 2021.

Haaland, megjithatë, nuk e dinte se çfarë do të thoshte fjala në atë kohë.

Sulmuesi norvegjez pati një goditje dënimi, por ajo duhej të ripërtërihej pasi Bounou u zbulua se ishte larguar shumë herët nga linja e tij.

Pasi konvertoi penalltinë në rimarrje, ai vrapoi në Bounou dhe përsëriti "Kiricocho!" dhe u ktheu tek ai pa e kuptuar plotësisht kuptimin e saj.

Pala gjermane fitoi 5-4 në total, duke kaluar në raundin tjetër.

Kur u pyet se çfarë kishte thënë Haaland në Bounou pas ndeshjes, sulmuesi tha: "Nuk dua të them. Nuk e di se çfarë do të thotë, por thashë atë që ai tha pasi humba të parën."

Haaland shtoi: "Ndoshta është karma në këtë botë."