Historia e çuditshme e tifozit zvicerian, humbi rrugën në San Siro dhe jetoi si i pastrehë në Milano

Historia e çuditshme e tifozit zvicerian, humbi rrugën në San Siro dhe jetoi si i pastrehë në Milano

09:42, 05/07/2022

“Shkoj një moment në tualet, shihemi së shpejti”: nuk ka problem që koha është koncept relativ, por 11 vjet nuk janë tamam “të shkurtra”. Historia e Rolf Bantle është sa absurde aq edhe tepër e vërtetë dhe ngjan me makthet më të këqija që ka pasur si fëmijë, me ndryshimin se këtu po flasim për një burrë 60-vjeçar i cili fjalë për fjalë është zhdukur për një pjesë të konsiderueshme të jetës së tij. jeta, pasi humbi në stadiumin Meazza në një mbrëmje të ngrohtë gushti.

San Siro, Milano, 24 gusht 2004: Interi luan ndeshjen e dytë të raundit paraprak të Champions League kundër Baselit, në ndeshjen e parë rezultati ishte 1-1. Mes tifozëve që shoqërojnë ekipin zviceran është edhe 60-vjeçari i atëhershëm Bantle, i cili ka ardhur në Milano së bashku me disa banorë të një shtëpie familjare.

Para fillimit, ja nevoja urgjente fiziologjike që e shtyn Rolfin të shkojë në tualet e Meazza-s: se “do të kthehem menjëherë” do të jetë fjalia e fundit që dëgjojnë njerëzit që janë me të. Në fakt, tifozi humbet në stadiumin milanez dhe nuk arrin të kthehet atje ku është grupi i tij: “Papritmas u gjenda në një sektor krejt tjetër”, do të rrëfejë një jetë më vonë.

Dhe më pas ai e shikon lojën nga vendi i tij i ri – në turmën e paqartë të San Siros – dhe sheh Baselin të shembet nën goditjet e Adriano (dy gola), Stankovic dhe Recoba: përfundon 4-1 dhe Interi i Mancinit kualifikohet në grupet e Champions, ku më pas do të ndalet në çerekfinale kundër Milanit (ndeshja me fishekzjarre kundër Dida dhe 0-3 në tavolinë). Pas ndeshjes, Rolf kërkon makinën e miqve të tij jashtë stadiumit, por nuk e gjen.

Në xhep ka vetëm 20 franga zvicerane dhe 15 euro. Celulari nuk e ka dhe nuk e mban mend numrin e shtëpisë, as ndonjë numër tjetër që mund ta vinte në kontakt me një zë miqësor për t’i dhënë dorën. Ai kalon një natë në rrugë, pastaj harresë në të cilën ai ka rënë shtrihet si një humnerë hapësirë-kohore që përfundon duke e gëlltitur atë: ditët bëhen javë dhe javët bëhen muaj.

Shtëpia e tij bëhet lagjia Baggio, jo shumë larg San Siros: “Së shpejti nuk kisha më asnjë arsye për të shkuar në shtëpi”. Në zonë të gjithë kanë filluar ta njohin dhe gjuha nuk është problem: “Kam punuar shumë në ndërtim dhe hoteleri. Kam qenë gjithmonë i rrethuar nga italianë”.

Rolf Bantle nuk ka një tërheqje të fortë që e kthen atë në Zvicër, në një histori shqetësimi dhe vetmie që është gjithashtu bija e së kaluarës së tij të vështirë. Një fëmijëri plot ngjarje, i rritur vetëm me nënën dhe pa baba, pa arsim dhe probleme të shpeshta me alkoolin që e çonin shpesh në komunitet: “Në qendra ndihesha i mbyllur, më pëlqeu ajo liri e papritur”.

Dhe rrugët e Milanos, stolat, por edhe njerëzit që e ‘birësojnë’, i duken në sytë dhe zemrën e tij më mirë se sa pak ose asgjë që ka në shtëpi, deri në atë pikë sa të bëhet ajo shtëpia që ndjen se nuk e ka më. përtej kufirit.

Duke ndjekur bibliotekat dhe universitetet, ai gjen ndihmën e studentëve, bën disa punë, njerëzit i japin cigare, një kafe ose një shishe verë: “Në fakt unë preferoj birrën, por në Itali kushton më shumë”, do të thotë ai. I marrin edhe një thes gjumi, i cili ndryshon cilësinë e netëve të tij jashtë, ai lahet në tualetet publike një herë në javë.

A ka mundësi që askush në Zvicër nuk e ka ngritur problemin e zhdukjes së tij? Në realitet, zyra e mbrojtjes së Bazelit e denoncon atë dy javë pas zhdukjes së tij, por – falë faktit që askush në shtëpi nuk shtyp për ta gjetur – Rolf mund të zhduket dalëngadalë në mjegullën milaneze, deri në vitin 2011, kur kërkimi paralajmërues është. i tërhequr. Askush nuk e kërkon më, në fakt mendohet se ka vdekur.

Kalojnë edhe pak vite dhe arrijmë në vitin 2015, kur 71-vjeçari Bantle rishfaqet në mënyrë krejtësisht të rastësishme nga boshllëku kozmik në të cilin është pezulluar. Në prill ai pengohet në një trotuar, bie dhe thyen një kofshë. I dërguar në spital, rezulton se nuk ka mbulim shëndetësor. Në atë moment, duke qenë shtetas zviceran, ndërhyn Konsullata e Zvicrës dhe kujdeset për të.

Pas 11 vitesh jetë të pastrehë në Milano, Rolf Bantle kthehet në Bazel, i shtruar në spitalin universitar. Më pas ai transferohet në një shtëpi për të moshuarit, nga ku tifozi i cili në një jetë të mëparshme humbi në San Siro mund të tregojë historinë e tij, me një fund të lumtur: “Këtu hamë mirë, kam një shok dhomë të mirë dhe një të përditshme të këndshme. rutinë”. Me shumë birrë të dashur që i jepet.

Që atëherë emri i Rolf Bantle – ose Rudi, siç e thërrisnin në Milano – është gëlltitur përsëri nga harresa, por historia e tij do të mbetet ajo e udhëtimit më të pabesueshëm të bërë ndonjëherë nga një tifoz futbolli. Kur ju duhet të shkoni në tualet në stadium dhe të thoni “Do të kthehem menjëherë”, sigurohuni që të keni një celular të karikuar me vete …

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco