Lewandowski i pandalshëm, skuadra e Julian Nagelsmann rikthehet në rrugët e fitoreve

17:59, 20/02/2022

Një javë pasi u rrëzuan në një humbje 4-2 në Bochum, Bayern i mbijetoi një tjetër frike.

Fitorja i mban liderët e ligës të qetë përpara Borussia Dortmundit të vendit të dytë, i cili përballet me Borussia Moenchengladbach të dielën.

Bayern kishte rreth 80 % të posedimit të topit për pjesën më të madhe të pjesës së parë, por lëkundjet në mbrojtje të javës së fundit vazhduan pasi Fuerth u përpoq t'i shqetësonte ata në kundërsulm.

Furth pati shansin e parë të madh të lojës. Jamie Leweling përfitoi nga disa mbrojtje të ngadaltë për t'u përballur me Sven Ulreich, por nuk mundi të drejtonte përpjekjen e tij për të kaluar portierin veteran.

Në minutën e 20-të, Furth ishte në të vërtetë përpara me zotërimin e topit dhe Bayern u përplas në mënyrë të përsëritur në një mur, duke dështuar të gjente një rrugë për mbrojtjen e vendosur të mysafirëve.

Bajernit iu deshën vetëm 30 sekonda nga pjesa e dytë për të barazuar veten. Serge Gnabry u fut pas dhe ia dërgoi topin Robert Lewandowskit, i cili e dërgoi atë mbi vijë nga një distancë e afërt.

Ai gol ndryshoi ritmin e lojës. Bayern sulmoi i pamëshirshëm dhe goditi krosime të panumërta në zonë.

Krosi i ulët i Thomas Muller u godit në zonë dhe përfundimisht gjeti rrugën e tij në rrjetën e pasme të Sebastian Griesbeck-ut të pafat.

Megjithatë, ata nuk mund t'i ndalnin liderët e ligës, pasi Lewandowski shënoi me kokë dhjetë minuta pas fundit dhe Eric-Maxim Choupo-Moting shtoi një të katërt në kohën e fundit për të vulosur të tre pikët.