Ja kush janë pesë qendërmbrojtësit më të mirë në ‘Premier League’

Ja kush janë pesë qendërmbrojtësit më të mirë në ‘Premier League’

09:09, 23/09/2021

Rio Ferdinand doli në titujt e mediave këtë javë pasi shpalli Antonio Rudiger si mbrojtësin më të mirë në Premier League, qendërmbrojtësi kishte qenë një figurë kyçe për Thomas Tuchel dhe Chelsea.

Më poshtë janë renditur renditur pesë qendërmbrojtësit më të mirë në “Premier League” tani.

5. Antonio Rudiger

Rudiger mund të jetë lavdëruar nga Ferdinand si mbrojtësi më i mirë i divizionit, por zë vendin e pestë në renditjen tonë të qendërmbrojtësve më të mirë të Premier League aktualisht.

Reprezentuesi gjerman ka qenë një prani monstruoze në muajt e fundit për Chelsean, duke dominuar në duelet e tij një kundër një dhe duke formuar pjesë në një prapavijë që e ka kthyer skuadrën e Thomas Tuchel në pretendentë për titull.

4. Aymeric Laporte

Aymeric Laporte u kuptua se ishte i etur për një dalje nga Manchester City gjatë verës, pasi kishte rënë jashtë favorit sezonin e kaluar për shkak të formës mbresëlënëse të Ruben Dias dhe John Stones.

Me interesin nga La Liga që nuk u materializua në një marrëveshje duke pasur parasysh çështjet financiare që rrethojnë elitën spanjolle.

Guardiola përshkroi se Laporte ka “qendërmbrojtësin më të mirë të krahut të majtë për lojëra të ndërtuara në botë” pas goditjes 5-0 të City-t ndaj Norëich në gusht, me 27-vjeçarin që ishte një figurë vendimtare në të dy skajet e ndeshjes. fushë për kampionët e Premier League deri më tani këtë sezon.

Mesatarisht 8.89 pasime progresive për 90 minuta, nuk është rastësi që dështimi i City -t për të prishur Southampton fundjavën e kaluar erdhi në mungesë të tij.

3. Raphael Varane

Ardhja e Cristiano Ronaldos në Manchester United dominoi titujt kryesorë këtë verë, por nënshkrimi i Raphael Varane mund të jetë padyshim më vendimtar për shpresat e Djajve të Kuq për argjend.

Reprezentuesi francez i ka fituar të gjitha gjatë një karriere me sukses të madh, duke përfshirë ngritjen e Ligës së Kampionëve në katër raste me Real Madridin dhe Kupën e Botës me Francën.

Varane ka bërë tre paraqitje në ligë që kur ndërroi Bernabeun me Old Trafford, me skuadrën e Ole Gunnar Solskjaer që kishte fituar secilën prej ndeshjeve në të cilat ai ka luajtur.

Varane ka shënuar mesatarisht dy përballje mbresëlënëse dhe 2.7 duele në terren të fituara për 90 minuta këtë sezon, shifra më të larta se qendërmbrojtësit e tjerë të paraqitur në pesë të parët tanë.

28-vjeçari ka siguruar një prani siguruese në prapavijë pavarësisht disa shfaqjeve jo bindëse nga Harry Maguire së bashku me të, me reputacionin e tij si një nga më të mirat në botë bazuar në ndikimin e tij të hershëm në futbollin anglez.

2. Ruben Dias

Futbollisti i Vitit i FËA dhe Lojtari i Sezonit i sezonit të kaluar, ardhja e Ruben Dias u shikua gjerësisht si katalizatori pas rikthimit të titullit nga Manchester City në 2020/21.

Reprezentuesi portugez mbetet një prani vendimtare në zemër të mbrojtjes së Pep Guardiolas, duke udhëhequr Premier League për pasimet e përfunduara dhe duke u renditur e treta për prekjet deri më tani këtë sezon.

Dias kombinon cilësitë e sulmit që kërkon Guardiola nga mbrojtësit e tij, së bashku me atributet mbrojtëse të një qendërmbrojtësi elitar.

1. Virgil van Dijk

Mungesa e Virgil van Dijk sezonin e kaluar ishte pika kryesore e bisedimeve pas mbrojtjes zhgënjyese të Liverpoolit për titullin, ndikimi i qendërmbrojtësit në Anfield ishte i dokumentuar mirë që nga ardhja e tij tre vjet e gjysmë më parë.

Pasi u kthye nga dëmtimi i ligamenteve të kryqëzuara të mëparshme që e pa atë të humbasë pothuajse të gjithë sezonin e kaluar, Van Dijk është rikthyer pa probleme në skuadër pasi Liverpool ka bërë një fillim të pamposhtur të sezonit.

Reprezentuesi holandez ka mesatarisht më shumë duele ajrore të fituara dhe largime se çdo mbrojtës tjetër në këtë listë, ndërsa mesatarja e tij prej 0.7 goditje në 90 është e barabartë me Dias dhe Rudiger dhe më shumë se Laporte dhe Varane.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco