Njeriu më i shpejtë në botë është italian

Njeriu më i shpejtë në botë është italian

08:49, 02/08/2021

 Nuk mund ta besoni për është e vërtetë.

Njeriu më i shpejtë në botë është italiani Marcell Jacobs, i cili fitoi finalen e 100 metrave në Olimpiadën në Tokio 2020, i cili është tashmë dhe italiani i parë që ka vrapuar në aktin përfundimtar të disiplinës në historinë e Lojërave Olimpike duke arritur në vijën e finishit për 9 sekonda dhe tetëdhjetë të qindtat.

Po kush është Marco Jacobs që shkroi histori?

Ai është 26 vjeç dhe ka lindur në El Paso, Teksas, nga një nënë italiane ndërsa babai i tij ishte nga Teksasi.

Kur ishte ende fëmijë ai u transferua në Itali me nënën e tij.

Jacobs praktikoi në fillim basketbollin, më pas futbollin duke ndjekur gjurmët e të atit të tij.

Ndërsa në moshën 10 vjeçare ai tundohet nga sprintimi dhe filloi të ndiqte pistën Desenzano del Garda.

 Marcell Jacobs është baba i tre fëmijëve.

Ai ka dy pasione të mëdha, tatuazhe dhe atlete .

 Miti i tij ka qenë gjithmonë Pietro Mennea .

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco