Maradona: Mos bëni krahasime epokash, futbolli në kohën time ishte...

Maradona: Mos bëni krahasime epokash, futbolli në kohën time ishte...

12:36, 28/05/2020

Diego Armando Maradona gjatĂ« njĂ« dalje “live” nĂ« Instagram ka kujtuar 35-vjetorin e ndeshjes kundĂ«r VenezuelĂ«s, e vlefshme pĂ«r kualifikimin nĂ« KupĂ«n e BotĂ«s 1986.

“Ishte ndeshja ime e parĂ« zyrtare, pas BotĂ«rorit 1982. NĂ« ato gati tri vite mungesĂ«, unĂ« kalova hepatitin, njĂ« frakturĂ« tĂ« kĂ«mbĂ«s dhe disa probleme tĂ« tjera. Para se tĂ« fillonin ndeshjet e FIFA-s, ishin klubet, ato qĂ« kishin pasaportat e lojtarĂ«ve. Federatat nuk ishin tĂ« detyruara t’i tĂ«rhiqnin ato. Kjo ishte njĂ« goditje tjetĂ«r. NjĂ« botĂ« tjetĂ«r.

Kur arrita në Venezuelë, një person më goditi në gju, sapo hyra në hotel. Sot nuk mund të ndodhë diçka e tillë. Kjo është arsyeja pse u them gazetarëve, të cilët sot bëjnë një mijë krahasime, një mijë statistika me ata që mendojnë se kanë zbuluar futbollin. Në futboll nuk bëhen dot krahasime të tilla epokash.

AtĂ«herĂ« nuk ishte si tani. Ishte gjithçka ndryshe. Fushat, topi, paratĂ«, gjyqtarĂ«t, trajnimet, stĂ«rvitjet, mjekĂ«sia, gazetaria, media, transporti, hotelet, pjesa tjetĂ«r


“Fair play” nuk ekzistonte, asokohe tĂ« shkelmonin si gomarin. NĂ«se nuk do tĂ« ishte Kupa e BotĂ«s, nuk mund tĂ« flitej pĂ«r parajsĂ«n. Kjo Ă«shtĂ« arsyeja pse Karlos Bilardo, gjatĂ« viteve tĂ« para, bashkoi njĂ« ekip kombĂ«tar me lojtarĂ«t qĂ« luanin nĂ« ArgjentinĂ«. Nuk kishte “europianĂ«â€. Passarella, Burruchaga dhe Valdano, gjithashtu, u pĂ«rjashtuan. Ata nuk u lejuan tĂ« vinin nĂ« kombĂ«tare. PĂ«rkundĂ«r gjithĂ« kĂ«saj, dua t’ju them se nuk u largova kurrĂ« nga kombĂ«tarja. UnĂ« kurrĂ« nuk e hoqa fanellĂ«n time nga ekipi. Mos gĂ«njeni njerĂ«zit. Mos lejoni qĂ« karantina t’ju godasĂ«, sepse, edhe kur nuk kam qenĂ« atje, nĂ« kombĂ«tare, 10 ka qenĂ« gjithmonĂ« e imja”, deklaroi Maradona.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

BĂ«je LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco