Albanian FA elections, defeated candidate Fino says the race was unfair and promises legal battle

Albanian FA elections, defeated candidate Fino says the race was unfair and promises legal battle

13:37, 07/02/2018

The defeated candidate in the race for the Albanian FA presidency Bashkim Fino has contested the result of the election, saying he will follow a legal path. Fino, a deputy of the Socialist Party, first accepted the result of the election that confirmed president Armand Duka for a fifth term and hugged the winner, but he told the media reporters he will start e court process and will take the case up to the Court of Arbitration for Sport in Lausanne.

Albania’s Prime Minister during the 1997 unrest said the race was unfair, due to 12 associations and 5-6 clubs that, according to him, were not legitimate to vote.

“When you have an unfair list, it’s is impossible to win. Were it not for the 12 associations and 5-6 clubs, the result would be different. We’ll take the case to the prosecution and I will follow it not because I was not elected but for the good of the game”, Fino said.

President Duka won the runoff vote after he could not obtain the necessary 2/3 of the votes in the first round.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

gramoz07/02/2018 15:15

Shko boj çiçin o baç futja vrapit e mos e zgjat me shum ket pune se u bone per turp. Shko ktheu prap ke tavlla se qylin e lun mir ti.

sonja07/02/2018 14:43

arroganca, propotenca, nuk jane mesuar te humbasin, nuk duan te humbasin. Cfare rezultati spektakolar, ...Fino dhe votat e atyre qe ju dha darken mbreme nuk i ka marre te gjitha. E kuptoni se sa te urryer jane keta? Eshte shume domethense kjo humbje, pasi Fino shkoj ne zgjedhje me jelekun e deputetit, ish kryeministrit, me mbeshtetjen e shtetit, shteti ne kembe, bashkit ne kembe, policija ne kembe, bandat ne kembe, (vetem paret e droges nuk u perdoren dot)

Edlir Rameta 07/02/2018 13:44

Keto ishin fjalet e Olsit e Edverit pasi u konfirmua qe roboti i tyre poci Baci Fino humbi perballjen.,mqs gjykaten e ka ne dore Edveri vellai olsit prokurorine gjithashtu poci Baci Fino kerkon ndryshimin e rezultatit nga Edveri,aaaa sot Edveri Olsi dhe Gaz Lopa apo vici si e ka ky i partizanit moren nje goditje te madhe.Edver ky eshte vetem fillimi inshalla ka kemben e mbare Don Duka,dhe fillone ky vite me humbje per ty o Edvin cocaina Edvin tenxhereja Edvin tepsia.E e theksova para 2 ditesh qe ne te vertete dhe Duka duhet te mos kandidonte por ne njefare menyre mire beri qe kandidoi per arsyen e vetme qe vetem forza e milionave te Don Dukes mund ti dilte balle parave te pista te Edvin cocaines.

Daj Jaku07/02/2018 13:43

Shko mçifu o xhuxh bullafiq një metër e një loqe i gjatë, me zemrën ngjitur me brimën e bythës. "Konkurove" me veshjen e deputetit duke mobilizuar tërë politikën në pushtet dhe tërë bandat e kriminelëve, me përkrahjen e OlcRamës ne gjithë vëlla. Po mendon ti për të mirën e futbollit o bixhosçi. Deshe me kap futbollin për ta kthy në lavatriçen e mbeturinave të parave të fëlliqura të "rilindjeskomuniste", ato që nuk i përballon dot banka e Linda baxhellës.

Shto koment

>