Lajmi i fundit

Pas atentatit ndaj liderit të opozitës, ekipet e Ramës hakerojnë Facebook-un e SYRIT

25 Korrik, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

25 Korrik, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

07:08, 25/07/2018
A+ Aa A-

Sot data shënon 25 Korrik. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

306 - Konstantini I u proklamua Perandor Romak nga trupat e tijë.

1261 - Konstantinopoli pushtohet përsëri nga forcat Nicaeane nën komandën e Michael VIII Palaeologus, që rithemeluan Perandorinë Bizantine.

1536 - Sebastián de Belalcázar duke kërkuar El Doradon gjeti qytetin Santiago de Cali.

1547 - U kurorëzua mbret Henry II (Francë).

1593 - Henry IV i Francës publikisht konvertohet nga protestanti në katolik.

1603 - James VI u kurorëzua si mbreti i parë i Britanisë së Madhe.

1799 - Në Aboukir në Egypt, Napoleoni I i Francës mundë 10,000 Osmanë nën udhëheqje të Mustafa Pashës.

1824 - Kosta Rika anekson Guanacksten nga Nikaragua.

1853 - Vritet Joaquin Murietta, banditi i njohur si "Robin Hood i El Dorados".

1892 -Themelohet klubi futbollistik gjerman Hertha BSC Berlin 1892.

1907 - Korea bëhet protektorat i Japonisë.

1920 - Telekomunikimi: emetimi i parë transatlantik i radio valëve dy anësore.

1925 - Themelohet Agjensioni Telegrafik i Bashkimit Sovjetik (TASS).

1946 - Në Blinajë - Drenicë,afër Lipjanit u mbajt Kongresi i ONDSH-së. Morren pjesë: Ibrahim Lutfiu, Ajet gerguri, Gjon Sereçi, Ibrahim Cërnilla, rrustem Statoci, Hasan Bilalli etj.

1961 - John F. Kennedy mban fjalimin e tijë ^dhe deklaron se çdo sulm ndaj Berlinit është sulm ndaj NATO-s.

1973 - Bashkimi Sovjetik bën provën e parë hapsinore mars 5.

1984 - Kosmonautja e Salyut 7, Svetlana Savitskaya bëhet gruaja e parë e cila ecë në hapërisë.

1999 - Lance Armstrong fiton titullin e tij të parë në Tour de France.

2010 - WikiLeaks publikon dokumentat sekrete Amerikane reth luftës në Afganistan.

Lindje

1985 - Nelson Piquet, Jr., pilot garash F1 Brazilian.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco