Argjentina 'thyen murin' kroat dhe kalon në finalen e Kupës së Botës

21:55, 13/12/2022
A+ Aa A-

Argjentina është finalistja e parë e Kupës së Botës “Katar 2022”. Një ndeshje plot spektakël u zhvillua në “Lusail Iconic Stadium”, ku albicelestet mposhtën Kroacinë me rezultatin e thellë 3-0, falë një Messi magjik dhe një Alvarez-i spektakolar.

Ëndrra e Kroacisë për titullin kampion bote përfundoi në gjysmëfinale. Pas Brazilit, ballkanasit nuk arritën të krijojnë një tjetër sensacion ndaj gjigantëve të Amerikës së Jugut dhe të shtunën do të luftojnë për vendin e tretë, që sigurisht është një sukses i ri i madh.

Fillimi i ndeshjes nuk ishte aq emocionues. Të dyja përzgjedhjet ishin më se të kujdesshme, dhe Kroacia kontrolloi lojën dhe zotërimin e topit për rreth njëzet minuta.

Goli i parë i ndeshjes dhe i pari për argjentiansit do të vinte vetëm në minutën e 34-rt. Livakovic rrëzoi Alvarezin në zonën e rreptësisë dhe Orsato e drejtoi pa u menduar nga pika e bardhë e penalltisë, të cilën e mori përsipër Lionel Messi.

Kapiteni i Argjentinës e shndërroi në gol penalltinë dhe e kaloi skuadrën e tij në avantazh në minutën e 34-rt.

Mirëpo gjithçka nuk kishte përfunduar me kaq në 45 minutat e para, pasi  5 minuta më vonë, albicelestet shënuan golin e dytë, me anë të Alvarez pas një kundërsulmi fantastik.

Rezultati nuk ndryshoi deri në përfundimin e pjesës së parë. Trajneri kroat Zlatko Dalic nuk kishte çfarë të priste, kështu që në pjesën e dytë futi në lojë Bruno Petkovic, Mislav Orsic dhe Nikola Vlasic.

Këto ndryshime çuan në faktin që argjentinasve u lihej shumë hapësirë ​​për sulme të shpejta dhe kundërsulme. Messi për pak sa nuk e ktheu në gol një të tillë në minutën e 57-të. Livakovic priti goditjen e tij nga ana e majtë e zonës.

Në minutën e 62-të pamë rastin e parë real për Kroacinë, teksa Dejan Lovren kërcënoi me kokë, por gjuajtja e tij u bllokua.

Kjo u pasua nga ndëshkimi dhe vendimi i fituesit. Në minutën e 69-të, Messi bën një pasim fantastik pas driblimit të Joshko Guardiolës dhe Alvarez shënon një tjetër gol.

Në fund të lojës, argjentinasit ia kishin dhënë topin plotësisht Kroacisë, por ballkanasit nuk arritën ta shfrytëzonin këtë dhe të krijonin dramë. Bie në sy tentativa e Mislav Orsic në minutën e 77-të, por ai gjuajti lart mbi portë.

Fitorja e Argjentinës mund të ishte më bindëse, por gjuajtja  e Alexis Mac Allister në minutën e 82-të, pas asistimit të Paul Dybala, kaloi pranë portës së Livakovic. Deri në fund të lojës mbeti 3-0.

Argjentina u kualifikua kështu në finalen e Kupës së Botës dhe do të jetë hera e dytë që Messi luan në ndeshjen më të madhe në botën e futbollit. Herën e mëparshme, në vitin 2014, argjentinasit u mundën nga Gjermania.

Në finale, Gauchos do të luajnë kundër skuadrës më të mirë nga dueli i nesërm mes Marokut dhe Francës, i cili është planifikuar për në orën 20:00.

Ndeshja finale është caktuar për të dielën në orën 16:00, ndërsa kroatët kanë një duel për vendin e tretë të planifikuar për të shtunën, po në orën 16:00.