LIVE/ Kuvendi i Shqipërisë në seancë plenare

Kupa e Botës: Përfundon pjesa e parë e Japoni-Spanjë, rezultati dhe statistikat...

20:53, 01/12/2022
A+ Aa A-

Ka përfunduar pjesa e parë e sfidës mes Japonisë dhe Spanjës, e vlefshme për raundin e tretë të fazës së grupeve në Kupën e Botës.

Iberikët po fitojnë me rezultatin 1-0 ndaj “Samuraive”, falë golit të shënuar nga Alvaro Morata në minutën e 12-të. Sulmuesi spanjoll goditi saktë me kokë, pas një krosimi të bukur në zonë nga ana e Cesar Azpilicueta-s, duke i dhënë kështu avantazhin skuadrës së tij. Japonezët tentuan të gjenin golin e barazimit, por për fat të keq nuk ia arritën.

Nëse ndeshja mbyllet me këtë rezultat Spanja kualifikohet si e parë e grupit E, ndërsa Japonia mbetet jashtë, pasi Gjermania po fiton me rezultat 1-0 ndaj Kosta Rikës dhe do të renditet në vendin e dytë.