Marok-Kroaci/ Ndeshja përfundon në barazim, të dyja kombëtaret pa ide reale

13:03, 23/11/2022
A+ Aa A-

Kroacia dhe Maroku barazuan 0-0 në raundin e parë të Grupit F në Kupën e Botës në Katar, në një ndeshje që zhgënjeu të gjithë futbolldashësit.

Të dyja skuadrat ishin të kujdesshme që nga fillimi i lojës, ndaj nuk është çudi që në pjesën e parë pamë vetëm disa raste të pastra për gol. Shumicën e kohës luhej në mesin e fushës, me përjashtim të disa situatave në të cilat Kroacia mund të kalonte në avantazh.

Rasti i parë u regjistrua në minutën e 17-të kur Ivan Perishic gjuajti nga distanca, por topi kaloi mbi traversë.

Në momentet e fundit të pjesës së parë, Kroacia pati dy raste të shkëlqyera.

Është i pari në 45+1 minuta, kur Borna Sosa hodhi topin nga e majta në zonë, Nikola Vlasic gjuajti dhe Yassine Bounou bëri një pritje të shkëlqyer. Topi më pas u kthye në dorën e Sofyan Amrabat, por arbitri nuk e mendoi as ta shikonte për penallti.

Në sulmin e radhës, kroatët ishin sërish në zonën e penalltisë së marokenëve. Fillimisht gjuajtja e Vllashicit u bllokua dhe më pas Modric gjuajti dhunshëm me këmbën e majtë nga buza e zonës së rreptësisë, por topi kaloi pak mbi traversë.

Maroku ishte i pari që kërcënoi në pjesën e dytë, kur në minutën e 50-të Noussair Mazraoui goditi me kokë nga e majta, por Dominik Livakovic reagoi shkëlqyeshëm dhe i shpëtoi portës.

Katër minuta më vonë pamë një emocion tjetër para portës së Marokut. Modric gjuajti nga këndi, topi “kërceu” rreth zonës së penalltisë dhe në fund goditja e Dejan Lovren u bllokua.

Në minutën e 64-të sërish befasohet Livakovic. Hakim Ziyech dhe Achraf Hakimi luajtën një aksion të koordinuar nga gjuajtja e lirë. Lojtari i Chelseat ia shtyu topin mbrojtësit të PSG-së i cili gjuan fuqishëm nga 30 metra dhe Livakovic arriti ta shpëtojë me shumë vështirësi goditjen e tij.

Në fund të ndeshjes, marokenët u tërhoqën për të mbajtur rezultatin. Kroacia tentoi të depërtonte mbrojtjen e tyre, por nuk ia doli dhe ndeshja përfundoi në barazim 0-0.

Sonte në këtë grup takohen Belgjika dhe Kanadaja në orën 20:00. Në xhiron e radhës më 27 nëntor, Kroacia do të luajë kundër Kanadasë, ndërsa Maroku kundër Belgjikës.