Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, merr përgjegjësinë për sulmin në Banjskë

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, merr përgjegjësinë për sulmin në Banjskë

14:32, 29/09/2023
A+ Aa A-

Milan Radoiçiq e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, ditën kur u sulmua Policia e Kosovës dhe që ka bërë të gjitha përgatitjet logjistike për ngjarjen e asaj dite. 

Ai e ka bërë këtë deklaratë përmes një letre të lexuar nga avokati i tij Goran Petronijeviq për publikun nga Beogradi të premten, njofton Koha.net 

“Po i njoftoj të gjithë persekutorët vigjilentë të popullit serb, prej Kurtit e te ndihmësit e tij të shumtë e të huaj, se unë personalisht i kam bërë të gjitha përgatitjet logjistike për mbrojtjen e popullit tonë kundër pushtuesit dhe ky akt i imi nuk ka asnjë karakter apo qëllim tjetër, dhe nuk ka të bëjë fare me të kaluarën time”, ka thënë Petronijeviq.

Sipas Petronijeviqit, që fliste në emër të Radoiçiqit, vrasja e rreshterit të Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, ishte "aksidentale", pas së cilës ka nisur “një përleshje e ashpër nga të dyja palët”.

Sipas letrës së Radoiçiqit, të lexuar nga avokati, ai pretendon se për sulmin nuk ka pasur dijeni as struktura qendrore në Serbi e as ajo lokale në veri të Kosovës. Radoiçiqi në letër thotë se "as nuk ka kërkuar ndihmë prej tyre". 

Image

Avokati ka thënë se sulmuesit nuk janë “terroristë”, por “luftëtarë për lirinë e popullit të tyre”.

"Arsyeja e kthimit tonë ishte inkurajimi i serbëve, popullit të asaj zone, për t’i rezistuar terrorit të regjimit të Kurtit, duke mbrojtur njerëzit tanë, që çdo ditë i ekspozohen atij terror", ka thënë Petronijeviq duke lexuar letrën e Radoiçiqit. 

Nga përleshja mes Policisë së Kosovës dhe grupit të armatosur të dielën në Banjskë të Zveçanit, mbetën të vdekur rreshteri Afrim Bunjaku dhe tre sulmues. Në lidhje me ngjarjen, u arrestuan tetë persona, katër prej të cilëve u liruan në mungesë provash. 

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, pati publikuar një video në të cilën Radoiçiq shihet se ishte pjesë e grupit që kryen sulm të armatosur në Banjskë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka njoftuar se Radoiçiqi ka dhënë dorëheqje nga pozita e nënkryetarit të Listës Serbe "për të mos dëmtuar më tej këtë parti". 

Gjatë ditës së sotme, autoritetet e Kosovës kanë kryer bastisje në pronat luksoze në veri që dyshohet se i përkasin Radoiçiqit. 

Radoiçiqi është në “listën e zezë” të SHBA-së. I ndalohet hyrja dhe të bëjë biznes në SHBA. Ai u vendos në listë për shkak të lidhjeve të dyshuara me krimin e organizuar transnacional.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco