Rama says he kept his promise for 300,000 new jobs: 225,000 more registered employees than in 2013

Rama says he kept his promise for 300,000 new jobs: 225,000 more registered employees than in 2013

11:54, 19/01/2021
A+ Aa A-

Albanian Premier Edi Rama held again an extra-long press conference today, speaking about the economy. Asked about his famous electoral promise in 2013 about 300,000 new jobs, the Prime Minister responded that there are 225,000 jobs more than then.

“We promised 300,000 new jobs and today, based on official figures, not on surveys or statistics drawn from the surveys, but based on the figures of the labor register of the Republic of Albania – you may open and read it, and tell people if it is or is not true that in the labor register of the Republic of Albania, in 2013, there were 473,506 registered employees, and in the end of 2019 there were 698,235 registered employees. Are they or are they not 225 thousand more that are paid and pay according to their place of labor”, Rama responded to the question.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Emigranti19/01/2021 13:36

po funderrin njerezore po , ke perzen nje miljon shqiptar nga vendi i tyre dhe ke hequr qindra mijera nga puna me ato politikat e tua te mbrapeshta te pastrimit etnik, jepi Esadist i ndyr se ike ditet e numuruara

Daj Jaku19/01/2021 13:03

Nga 175 të punësuar në kryeministri i bëre 1000, mbushe bodrumet e institucioneve me laperë me rrogë shteti, me detyrë të mbushen rrjetet sociale me lëvdata për kryeministrin. Dhjetfishimi i punonjësve publikë që nuk prodhojnë absolutisht asgjë, veçse konsumojnë taksat e sektorit prodhues duke e atrofizuar deri në vdekje. Ti nuk ke shtuar asnjë kokërr punësimi efektiv, veçse ke falimentuar mijëra bisnese dhe ke larguar nga Shqipëria qindra mijë rini shqiptare që nuk kanë pranuar të vetmen mundësi punësimi në Shqipëri, dmth të lëpijnë bythën tënde të palarë. Je një gënjeshtar mashtrues patollogjik i pa turp. "Mungesa e plotë e turpit është simptoma e çmëndurisë totale". Sigmund Freud, babai i psikollogjisë moderne.

Vendi yne 19/01/2021 12:46

I ka punesuar ne Gjermani dhe shtepite e hashashit ne Hollande dhe Gjermani

Bani19/01/2021 12:13

O k... le nam

Shto koment

Denonco