Albanian PM Rama says Thaçi’s indictment is a caricature sheet and a spot of shame in the world justice history

Albanian PM Rama says Thaçi’s indictment is a caricature sheet and a spot of shame in the world justice history

13:51, 29/06/2020

Albanian Premier Edi Rama criticized the summons of indictment against Kosovo President Hashim Thaçi and Speaker Kadrid Veseli from Kosovo Specialist Chambers and Specialist Prosecutor's Office, during his visit to Kosovo today. The Albania premier said it will remain a spot of shame in the history of world justice that starts with the accusations without obtaining evidence first.

"In Prishtina to hear and learn more about the special caricature sheet that will remain in the world justice history which has known the practice of public accusations without a juridical accusation act only from the epochs of the ideological regimes”, Rama tweeted.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Landi29/06/2020 15:02

Foli drejte, por harroi budalla, qe kte drejtsine e ktyre po na shet ktu si histori suksesi... o rryl, me kta po na bo BKH dhe SPAK... hahahaha, harroi palla Sa per Hashimin, kush shet trojet a lame me gjak, hajt robt ku ti kete

Shqiptari29/06/2020 14:17

O HAJNAT E MUTIT! MOS U FSHIHNI PAS FARSAVE FALLCO PATRIOTIKE! HASHIM THAÇI E KADRI VESELI NUK JANE UÇK-ja. AS EDI RAMA NUK ESHTE SHQIPERIA. ATA TE DY NUK JANE THIRRUR SI USHTARAKE APO LUFTETARE TE UÇK, POR INDIVIDUALISHT. AKUZAT JANE INDIVIDUALE VETEM PER ATA, E ATA DUHET TE PERBALLEN ME DREJTESINE! EDI RAMA "PATRIOTI" ME HAJDUT E ME PALACO QE KA NJOHUR HISTORIA E SHQIOERISE, DIHET QE DO TE PERFUNDOJE NE BURG, PRANDAJ PO MBAN FJALIME SI ENVER HOXHA PER UDHEHEQESIT E VENDET E INTERNACIONALES KOMUNISTE.

Shto koment

Denonco