PD reveals the document: Rama gave a public contract to disgraced Vora Mayor Kajmaku, wanted by police

PD reveals the document: Rama gave a public contract to disgraced Vora Mayor Kajmaku, wanted by police

16:27, 20/01/2020

The Democratic Party (PD) has returned to the case of Agim Kajmaku, former Socialist Mayor of Vora, now a wanted person.

Despite being declared as wanted by police since November 2019, Kajmaku’s company has earned a public procurement worth 57 million Albanian Lek in January 2020.

The affair was revealed by Democrat Secretary Gazmend Bardhi.

“Agim Kajmaku is the most flagrant case of robbing the budget under Edi Rama’s protection”, Bardhi wrote.

“The facts are undeniable:

1. In August 2019, PD showed documents proving that Agim Kajmaku has been sentenced in Greece, but Rama defended him.

2. The denouncement of PD resulted to be true, but Edi Rama did not fire him.

3. The justice requested his arrest, but Kajmaku was informed and allowed to go away.

4. Agim Kajmaku escaped in November 2019, but Edi Rama gave him a contract worth 57 million Lek in January 2020.

By giving millions of Leks to a wanted person that he appointed as Vora’s Mayor and dared not fire, Edi Rama proves repeatedly that the only thing he knows how to do is robbing the Albanians’ money with a few criminals, oligarchs and corrupt. This criminal procurement must be cancelled. The Albanians’ money should not be taken by someone whose place is in jail”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku20/01/2020 17:21

I duhen ca para të shkretit se ka dalë partizan në ilegalitet, e ndjekin policët e gjeneralit nazist Lesh leshit, por populli e ndihmon të fshihet nga armiqtë pushtues. Bravo E Drama që sheh zhgjëndrra me partizanë e ilegalë dhe dhuron miliona hajdutëve të bandës rilindase, ndërsa populli fle në çadra lecke dhe sheh ëndrra me shtëpi të reja e gjellë pasanikësh në netët e gjata të Janarit.

Shto koment

Denonco